Technika rolnicza i leśna (brak rekrutacji) - studia pierwszego stopnia kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera.

Formy kształcenia i specjalności

Wydział Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy prowadzi studia I stopnia na kierunku technika rolnicza i leśna w następujących formach i specjalnościach:

I. Studia stacjonarne o specjalnościach:

• maszyny do kształtowania i ochrony krajobrazu,
  • inżynieria procesów rolno-spożywczych.

II. Studia niestacjonarne o specjalnościach:

• maszyny do kształtowania i ochrony krajobrazu,
  • inżynieria procesów rolno-spożywczych.

Absolwenci są przygotowani do wykonywania zadań inżynierskich ukierunkowanych na potrzeby gospodarki żywnościowej i leśnej. Posiadają umiejętności w zakresie eksploatacji obiektów technicznych, a także nadzorowania procesów oraz systemów produkcyjnych i eksploatacyjnych występujących w rolnictwie, przemyśle rolno-spożywczym i leśnictwie. Są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz w jednostkach usługowych i doradczych rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego i leśnictwa, a także w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w których niezbędna jest wiedza techniczna, rolnicza, informatyczna oraz umiejętności organizacyjne. Interdyscyplinarny charakter wykształcenia umożliwia absolwentom pracę w różnych gałęziach produkcji, a szczególnie tych, które realizują zadania związane z sektorem gospodarki żywnościowej, a także szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli). Absolwenci znają język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieją posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku studiów. Absolwenci mają wpojone nawyki ustawicznego kształcenia i są przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia.