Uwaga kandydaci na studia stacjonarne pierwszego stopnia w UTP
(rekrutacja podstawowa - tura 1)
Dnia 11.07.2019 r. Wydziałowe Komisje Rekrutacyjne przeprowadziły I etap postępowania klasyfikacyjnego. Sprawdź swój status na indywidualnym koncie pod adresem:
rekrutacja.utp.edu.pl
Jeżeli zostałeś „zakwalifikowany” to, w terminie:
od 15 lipca do 22 lipca 2019 roku.
złóż komplet dokumentów (w tym kserokopię świadectwa dojrzałości – przy składaniu dokumentów należy okazać oryginał/odpis celem potwierdzenia kopii przez uczelnię)
Punkt Rekrutacyjny: Al. prof. S. Kaliskiego 7, Bydgoszcz (Fordon)
czynny w godzinach
8.00 – 15.00 (od poniedziałku do piątku)
9.00 – 12.00 (sobota – 20.07.2019 r.)
Niedostarczenie w terminie kompletu dokumentów oznacza rezygnację ze studiów i spowoduje skreślenie kandydata z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na I rok danego kierunku studiów. Rejestracja będzie bezskuteczna. Uczelnia nie wzywa do uzupełnienia dokumentów.
Ogłoszenie wyników rekrutacji - na indywidualnym koncie kandydata w IRK - 26.07.2019 r. do godz. 12.00
Bandyci, czyli studenci mechaniki i budowy maszyn oraz członkowie Koła Fanów Motoryzacji, po raz kolejny podjęli walkę w wyścigu klasy F24+ o Puchar Prezesa Polskiego Związku Motorowego. Wyścig organizowany był 5 czerwca, na torze Kartodrom
w Bydgoszczy, z okazji Trzeciego Ogólnopolskiego Dnia Bezpieczeństwa i Ekologii
w Polskim Związku Motorowym. Organizatorami imprezy byli: Zespół Ochrony Środowiska Zarządu Głównego PZM w Warszawie, PZM Okręgowy Zespół Działalności Gospodarczej
sp. z o.o., GREENPOWER Polska, Uniwersytet Technologiczno Przyrodniczy
oraz Politechnika Gliwicka. Członkowie wyścigu ścigali się bolidami elektrycznymi, które sami zaprojektowali i zbudowali. Wygranym był zawodnik, który wykonał najwięcej okrążeń toru
w ciągu godziny. Studenci UTP zajęli III miejsce w wyścigu z liczbą 16 okrążeń i tym samym dostali się do kolejnego etapu, który będzie miał miejsce w Poznaniu. Poniżej przedstawiona została relacja z wyścigu oraz przygotowań do niego.
W niedzielę 12 maja zespół Bandyci czyli członkowie Koła Fanów Motoryzacji oraz studenci studiów II stopnia kierunku Mechanika i Budowa Maszyn specjalizacja Samochody i Ciągniki wzięli udział w swoim pierwszym Wyścigu Samochodowych Wraków - Wrak Race 2019, który był organizowany w Aleksandrowie Kujawskim.
Studenci podzielili się na dwie grupy, każda z nich poświęciła wiele czasu oraz pracy na znalezienie i przygotowanie swojego samochodu. Corsa team zajęła się Oplem Corsa B o pojemności silnika 1.2 i mocy 45 KM, natomiast Golf team pracował nad VW Golf III z silnikiem 1.9 TDI i mocy 90KM. Samochody zyskały wiele modyfikacji. Z każdego z nich wymontowano niepotrzebne elementy wnętrza, zmodyfikowano układ wydechowy, zabudowano chłodnicę i miskę olejową oraz pomalowano karoserię. Kolejnymi zmianami wprowadzonymi w Corsie było wykonanie dodatkowego chłodzenia silnika oraz wymontowanie lamp. Golf team skupił się natomiast na zwiększeniu mocy silnika do 130 KM i 290 Nm, podwyższeniu zawieszenia oraz nacięciu opon.
Pogrzeb Pana prof. dr hab. inż. Mariusza Chalamońskiego odbędzie się w sobotę 27 kwietnia br. o godz. 12:15 na Cmentarzu Komunalnym w Bydgoszczy przy ul. Wiślanej.
Msza święta w intencji Pana Profesora odprawiona zostanie w sobotę 27 kwietnia o godz. 10:40 w kościele parafialnym p.w. Świętej Jadwigi Królowej w Bydgoszczy przy ul. Wojska Polskiego 7.
VII edycja Olimpiady Wiedzy Technicznej TechWIM za nami. W dniu 3 kwietnia 2019 roku ponad 120 uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego przyjechało na Wydział Inżynierii Mechanicznej UTP wziąć udział w etapie uniwersyteckim Olimpiady TechWIM. Do części finałowej zakwalifikowali się uczniowie następujących szkół:
- Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi,
- Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy,
- Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy,
- Zespół Szkół Mechanicznych w Grudziądzu,
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Technikum nr 1 w Żninie,
- Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy,
- Zespół Szkół Zawodowych w Koronowie.
W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych w Grudziądzu – Dawid Wszelaki. Drugie miejsce zajął Bartosz Kiełpikowski zaś trzecie Dawid Barański obaj z Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszcz.
W klasyfikacji drużynowej tytuł Szkoły Inżynierii Mechanicznej w 2019 roku wywalczył Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy.
Patronat nad Olimpiadą TechWIM sprawuję Bydgoski Klaster Przemysłowy oraz firma Tenaco.
Do zobaczenia w następnym roku.
Komunikat!
Rekrutacja na rok akademicki 2018/2019
zakończona.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy na studia wyższe, nabór na rok akademicki: 2019/2020
od czerwca 2019 r.
Szczegółowe informacje tj. wykaz kierunków, termin i miejsce składania dokumentów zostaną
podane w terminie późniejszym.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Biuro Rekrutacji, Al. prof. S. Kaliskiego 7 w Bydgoszczy, budynek RCI , pok. A15a
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; 52 374 94 11
W dniu 23.01.2019r. dr inż. Sylwester Borowski zorganizował dla studentów drugiego roku Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii oraz studentów pochodzących z wymiany w ramach programu Erasmus wyjazd dydaktyczny do Biogazowni Rypin w ramach przedmiotu Biogazownie Rolnicze, Przemysłowe i Wysypiskowe. Celem wyjazdu do Starorypina pod Rypinem było zapoznanie się z procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie zajmującym się przerobem masy organicznej na biogaz, a następnie prąd. Po przyjeździe na miejsce dyrektor przedsiębiorstwa Andrzej Rusnaczenko zapoznał grupę studentów z technologią biogazowni, przedstawiając wszystkie etapy wytwarzania biogazu. Studenci mieli okazję obejrzeć obiekty oraz urządzenia techniczne służące do produkcji biogazu. Pierwszym etapem produkcji były podjazdy umożliwiające zrzut gnojowicy z pobliskich gospodarstw rolnych oraz magazynowanie i przygotowanie suchej masy organicznej przed zadaniem do fermentorów. Następnie osoba oprowadzająca zaprezentowała zbiorniki fermentacyjne, zbiorniki biogazu oraz pomieszczenia na substrat pofermentacyjny. Dużą ciekawostką okazało się pomieszczenie umożliwiające sterownie wszystkimi procesami biogazowni - proces ten był w pełni zautomatyzowany. Na podtrzymanie energii w całym przedsiębiorstwie przewidziano zużycie ok. 10% wytworzonej energii, co w pełni uniezależniło zakład produkcyjny. W kolejnym obiekcie znajdowały się dwa silniki zasilane biogazem, które zostały zintegrowane z generatorem prądu o mocy wytwarzania ok 2 MW. Dzięki życzliwości jednego z współwłaścicieli spółki Wiatrak, Sławomira Doleckiego obiektu grupa miała okazję obejrzeć również wnętrze pobliskiej turbiny wiatrowej o mocy 1,5 MW i zapoznać się z jej budową i działaniem. Wyjazd wzbogacił wiedzę studentów zdobytą na uczelni oraz potwierdził praktyczne zastosowanie procesów energii odnawialnej.
Michał Dubieszko
W dniu 18.01.2019 na Wydziale Inżynierii Mechanicznej odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, na którym przeprowadzono wybory na kadencję 2019-2020 Zarządu Oddziału Bydgoskiego PTMTS, Oddziałowej Komisji Rewizyjnej PTMTS oraz delegatów na XXXVIII Zjazd Delegatów PTMTS, który odbędzie się w marcu 2019 r w Będlewie koło Poznania.
Serdecznie zapraszamy na Drzwi Otwarte, które odbędą się
31 stycznia 2019 roku od godziny 10:00
na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym (Kaliskiego 7).
więcej informacji pod adresem: Drzwi Otwarte 2019
Najlepsi przedstawiciele świata akademickiego – naukowcy, dydaktycy i organizatorzy – nagrodzeni zostali jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień polskiej nauki, Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uroczystość odbyła się w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.
Prestiżowe wyróżnienie dla najlepszych akademików
Nagrody te to coroczne wyróżnienia przyznawane przez ministra nauki za wybitne osiągniecia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne dokonane w mijającym roku. Ważną kategorią jest oczywiście nagroda przyznawana za całokształt dorobku naukowego. Łącznie nagrodzonych zostało 69 przedstawicieli świata akademickiego.
23 listopada 2018 roku odbyła się w Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy 10 międzynarodowa sesja naukowa Applied Mechanics. Sesja organizowana jest co dwa lata. W tym roku, z uwagi na zaproszenie naukowców ośrodków zagranicznych przyjęto formułę sesji międzynarodowej. Głównym organizatorem międzynarodowej sesji naukowej Applied Mechanics 2018 jest: Oddział Bydgoski Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej przy współudziale Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Komitet Naukowy: M. Delyavskyy – przewodniczący, M. Aureli (USA), J. Awrejcewicz, A. Podhorecki, D. Caruntu (USA), Cz. Cempel, M. Cieszko, B. Demchyna (UK), I. Dobriancki (UK), H. Holka, J. Kubik, Z. Ławrynowicz, S. Mroziński, W.Ostachowicz, T. Piątkowski, A. Podhorecki, J. Sawicki, J. Sempruch, B. Siołkowski, D. Skibicki, J. Szala, Cz. Szymczak , T. Topoliński, A. Tylikowski, J. Zachwieja, B. Żółtowski.
Komitet Organizacyjny: J. Sawicki – przewodniczący, T. Piątkowski – edytor wydawnictwa pokonferencyjnego, T. Janiak- sekretarz , T. Jarzyna – redakcja streszczeń, M. Kukliński, R. Kostek, – redakcja wydawnictwa pokonferencyjnego, M. Olejniczak, K. Łaz , J. Piątkowska.
Dnia 27 października2018r. odbyła się Ogólnopolska Gala Finałowa Konkursu Kół Naukowych Uczelni Technicznych KoKoN2018, na której ogłoszono wyniki oraz wręczono nagrody tegorocznym Laureatom. Wydarzenie miało miejsce w Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej. Celem konkurs KoKoN, organizowanego przez Forum Uczelni Technicznych (FUT), jest popularyzacja działań Kół Naukowych na uczelniach technicznych. Kapituła konkursu wyłoniła zwycięskie projekty w pięciu kategoriach: badania naukowe, projekt inżynierski, konferencja, innowacyjne technologie, IT. Konkurs skierowany był do 30 Polskich Uczelni Technicznych. Każde Koło Naukowe miało możliwość przesłania jednego projektu w wybranej przez siebie kategorii.
Bartosz Walentyn, student Wydziału Inżynierii Mechanicznej laureatem Międzynarodowej Wystawy Innowacji ARCA 2018.
Tegoroczna edycja Międzynarodowej Wystawy Innowacji ARCA odbyła się w dniach 18-20 października 2018 r. w bibliotece uniwersyteckiej w Zagrzebiu.
Impreza organizowana jest dorocznie od 2003 r. i jest ona jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń o tematyce wynalazczej na świecie. O bardzo wysokiej randze wystawy świadczy już sam fakt, iż posiada ona rekomendację Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazczych (IFIA) z siedzibą w Genewie.
Głównym organizatorem imprezy jest Unia Wynalazców Chorwackich (UIH), a do najważniejszych współorganizatorów niewątpliwie należy zaliczyć: Uniwersytet w Zagrzebiu, Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Wynalazczych (IFIA) oraz Chorwackie Stowarzyszenie Kultury Technicznej (HZTK). Wystawa objęta została patronatem Chorwackiej Izby Gospodarczej, a także chorwackiego Ministerstwa Rolnictwa, chorwackiego Ministerstwa Nauki i Edukacji oraz chorwackiego Ministerstwa Gospodarki, Przedsiębiorczości i Rzemiosła.
27 września podczas uroczystego posiedzenia Senatu dr inż. Franciszek Bromberek otrzymał tytuł Doktora Honorowego Narodowego Uniwersytetu w Chmielnickim.
Dr inż. Franciszek Bromberek urodził się w 1955 r. w Żninie. Studia ukończył w 1980 w Instytucie Technologii i Eksploatacji Maszyn Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. W 1994 otrzymał stopień dr. nauk technicznych na Politechnice Poznańskiej. Od lat roku 1980 zawodowo związany z obecnym Wydziałem Inżynierii Mechanicznej. Na UTP pełnił wiele ważnych funkcji m.in. kierownika Zakładu Wzornictwa. Był twórcą powstania Muzeum Techniki i Wzornictwa na UTP. Obecnie jest kierownikiem Biura Rektora i rzecznikiem prasowym . W 2013 roku zainicjował współpracę z Katedrą Designu Narodowego Uniwersytetu w Chmielnickim. Jej efektem jest choćby Festiwal Synteza Sztuk, realizowany także na Ukrainie. Dr inż. Franciszek Bromberek organizował również wsparcia dla Szkoły w Szepietówce oraz Centrum Ukraińsko-Polskiego w Chmielnickim. Wspiera Centrum Ukraińsko-Polskie oraz szkoły w Chmielnickim w zakresie wyposażenia bibliotek w książki w języku polskim i podręczniki do nauki polskiego. Za swoje zaangażowanie został wyróżniony m.in. dyplomami Mera Miasta Chmielnicki, Przewodniczącego Rady Obwody Chmielnickiego. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Gratulujemy!
Pracownicy UTP w Bydgoszczy nagrodzeni na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków „Invent Arena 2018”
W dniach 20-22 czerwca 2018 r. w Trzyńcu, w Republice Czeskiej odbyła się Międzynarodowa Wystawa Innowacji Technicznych Patentów i Wynalazków INVENT ARENA 2018. Patronat nad wystawą INVENT ARENA objął Prezes Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców – IFIA, Czeski Wicepremier Nauki, Badań i Innowacji, Czeskie Ministerstwo Edukacji Młodzieży i Sportu, Czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu, Prezes Czeskiej Izby Gospodarczej oraz Burmistrz Miasta Trzyniec.
Na stanowisku Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego podczas wystawy INVENT ARENA 2018 swoje wynalazki prezentowały Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej.