KIM JEST INŻYNIER ?
Kim jest inżynier?

Kiedy rozglądamy sie wokół siebie rzadko albo i wcale nie zastanawiamy sie dzięki komu i w jaki sposób powstały otaczające nas obiekty: budynki, drogi, samochody, samoloty, statki, komputery, internet, telewizory, telefony, ubrania, książki itd. itp. Technosfera otacza nas z każdej strony. Jej twórcą, od guzika koszuli począwszy, na promie kosmicznym skończywszy jest inżynier.
Jest wiele specjalności inżynierskich: inżynier budownictwa, telekomunikacji, informatyki, technologii chemicznej itd. Inżynier mechanik jest podstawową specjalnością inżynierską. On bezpośrednio lub pośrednio przyczynia sie do powstania wiekszości z otaczających nas obiektów świata materialnego. A najważniejsze, jest to, że efekty pracy inżyniera mechanika stanowią podstawe technosfery. Inżynier mechanik tworzy narzędzia - maszyny takie jak: pojazdy, dźwigi, obrabiarki, roboty, dzieki którym powstają następne urządzenia i wszystko, co nas otacza a co nie jest dziełem natury.

Czy maszyny mogą być ciekawe?

Są maszyny duże i bardzo, bardzo małe. Nasi studenci projektują je czasem dla zabawy albo żeby wziąć udział w poważnych zawodach.

Czym zajmuje się inżynier mechanik na codzień?

Inżynier mechanik towarzyszy swoim wytworom od fazy konstrukcji do fazy destrukcji. Na codzień inżynier mechanik:
  • projektuje: czyli wymyśla, w jaki sposób urządzenie będzie realizowało swoje funkcje, nadaje jej postać geometryczną, dobiera materiał; poszukuje przy tym kompromisu pomiędzy bezpieczeństwem, niezawodnością a ekonomią;
  • wytwarza: obmyśla sposoby wykonania wytworu, planuje produkcję, wytwarza elementy, montuje, na każdym etapie kontrolując jakość;
  • eksploatuje: obsługuje złożone obiekty techniczne, diagnozuje ich stan, jeśli trzeba usuwa awarię;
  • unicestwia: po okresie eksploatacji obmyśla sposoby destrukcji wytworu aby móc ponownie wykorzystać materiał; stara się to zrobić w taki sposób, aby chronić środowisko naturalne.

Warsztat pracy inżyniera mechanika

Inżynier mechanik posługuje się w swojej pracy wirtualnym światem komputerowego wspomagania. Każda faza działalności inżyniera jest realizowana przy pomocy zaawansowanego oprogramowania różnych typów CAD, CAE, CAM. Nasi studenci uczą się pracy w programach Inventor, Solid Works, Abaqus, Ansys, MasterCAM.

Perspektywy pracy

W Polsce i w całej Europie (w roku 2007 Niemcy otworzyli swój rynej pracy w pierwszej kolejności dla inżynierów mechaników i elektryków) zapotrzebowanie na inżynierów mechaników jest ogromne! Rozchwytywani przez pracodawców studenci Wydziału Mechanicznego pracują na ostatnich semestrach studiów. Są poszukiwani i cenieni w naszym kraju i zagranicą. Nie trzeba chyba dodawać, że zawsze mają ten komfort i pracują w swoim zawodzie. Państwowy Urząd Pracy, Biuro Karier UTP.

Fachowa wiedza i konkretne umiejętności pozwalają inżynierom mechanikom na uruchamianie własnych przedsięwzięć gospodarczych, otwieranie własnych firm i tworzenie dalszych miejsc pracy.
Należy poza tym pamiętać, że wykształcenie inżynierskie stanowi solidną podstawę dla dalszego kształcenia. Na fundamencie wykształcenia inżynierskiego można kształcić się dalej w innych branżach, np. zarządzaniu lub marketingu itd. Pamiętajmy, że odwrotny kierunek ścieżki kształcenia nie zawsze jest możliwy.