• Rekrutacja

  • Badania

  • Kadra

  • Facebook

  • Kwiecień 2017

Robot UTPek powstał w wyniku współpracy studentów Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Telekomunikacji i Elektrotechniki UTP. Zbudowany został on na potrzeby IV Ogólnopolskich Zawodów Sumo Robotów organizowanych przez Politechnikę Poznańską, które odbyły się 14 kwietnia 2007 r. Na pomysł zbudowania robota wpadł jeden ze studentów Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego, a dzięki pomocy wykładowców i dofinansowaniu zorganizowanym przez dziekanów obu wydziałów jego pomysł mógł być zrealizowany. Za wykonanie części mechanicznych robota odpowiedzialni byli trzej studenci Wydziału Mechanicznego UTP, zaś całą elektronikę wraz z programowaniem układów zaprojektowali i wykonali trzej studenci Wydziału Telekomunikacji i Elektrotechniki UTP. Prace nad robotem od fazy projektowania do wykonania trwały niewiele ponad 40 dni.

Robot UTPek jest w pełni autonomiczny, co oznacza, że pracuje bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka (za wyjątkiem włączenia zasilania na początku meczu). Podczas walki za pomocą systemu czujników na podczerwień wyszukuje przeciwnika i próbuje zepchnąć go z ringu. UTPek zbudowany został zgodnie z wymaganiami wynikającymi z regulaminu zawodów tzn. jego wymiary (długość i szerokość) nie mogły przekroczyć 200 mm (nie ma ograniczeń co do wysokości robota). Jego waga nie mogła przekroczyć 3 kg. Korpus robota wykonany został z aluminiowej blachy o grubości 2 mm, a do napędu posłużyły 4 silniki elektryczne. Robot zasilany jest z akumulatora 12 V. Ograniczenia czasowe nie pozwoliły na pełne przetestowanie możliwości robota, w tym, co najważniejsze, systemu zainstalowanych czujników, dlatego też przed zawodami nie było pewności jak robot będzie spisywał się w walce z innym robotem. Nie obyło się również bez kłopotów – spalona płytka procesorowa dzień przed zawodami oraz kłopoty z działaniem silników.

Tegoroczna edycja Zawodów Sumo Robotów, na którą przybyło aż 35 ekip z całej Polski, okazała się wielkim sukcesem Politechniki Poznańskiej. Na początku wszystkie drużyny przystąpiły do eliminacji, z których wyłoniono 16 finalistów (w tej grupie znalazł się również UTPek). Następnie rozlosowano cztery grupy po 4 roboty w każdej. W tej części zawodów we wszystkich grupach rozgrywano mecze w systemie każdy z każdym. Niestety ze względu na bardzo silnych przeciwników (między innymi zwycięzcę poprzedniej edycji zawodów) UTPek nie awansował do dalszego etapu. Zwycięzcą zawodów został robot z Politechniki Poznańskiej o nazwie „Morfen”. Szczegółowe informacje na temat regulaminu oraz przebiegu zawodów można uzyskać na stronie organizatorów http://www.sumo.put.poznan.pl.

 

Image
Ekipa UTP oraz robot UTPek

Zobacz koniecznie:

usosweb-white-50
wyszukiwarka_pracownikow
modul_niepelnosprawni
modul_rekrutacja2014_2015
modul_doktoranckie
modul_krk
modul_efekty
modul_english
modul_nauka
modul_cae
modul_shopa
modul_shopa
 

minisumo2.png

Image