W firmie Pesa 25.06.2015 roku została podpisana umowę o współpracy z bydgoskim Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym. W imieniu UTP dokument podpisał prof. dr inż. Dariusz Boroński, prorektor ds. nauki, a ze strony Pesy, Tomasz Zaboklicki, prezes zarządu. Umowa, którą w poszczególnych obszarach doprecyzowuje pięć załączników, obejmuje wspólne przedsięwzięcia od lat podejmowane przez największego polskiego producenta taboru i największą uczelnię techniczną w Kujawsko-Pomorskiem, ale określa też nowe kierunki i formy współpracy; zarówno dydaktyczne, jak i badawcze. Pesa będzie kontynuować i rozwijać współpracę w zakresie realizacji staży dla studentów i absolwentów UTP, obejmie też patronat nad działalnością „Koła Naukowego Pojazdów Szynowych”. Władze Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego zapowiedziały stworzenie już od nowego roku akademickiego specjalności „Pojazdy szynowe” na Wydziale Mechaniki i Budowy Maszyn oraz wspólnej promocji i pomocy w organizacji zajęć tej specjalności.

Pełen artykuł - KurierKolejowy.eu

Artykuł - Gazeta.pl