W dniach od 22 do 24 września 2015 roku odbyły się 5-te Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland.
Od początku istnienia RENEXPO® jest uznaną platformą wymiany idei i doświadczeń w zakresie odnawialnych źródeł energii. Wydarzenia towarzyszące targom dedykowane są specjalistom branży.
Targi te przeszły od 2011 roku czyli, roku kiedy odbyła sie pierwsza edycja targów ogromną ewolucję i w ciągu ostatnich lat stały się jednym z najważniejszych wydarzeń w branży OZE w Polsce.
Targom towarzyszyły wydarzenia branżowe takie jak:
- 4-ta Międzynarodowa Konferencja na temat Fotowoltaiki w Polsce
- Konferencja: Sprzedaż produktu czy idei? Wymiar społeczny OZE w Polsce
- 4-ta Konferencja Energetyki Wodnej w Polsce i Unii Europejskiej
- 2-ga Konferencja Inteligentna Energetyka
- 3-ci Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła
- 4-ta edycja Dnia Samorządowca w ramach RENEXPO® Poland 2014
- Praktyczne Aspekty Inwestycji w Zieloną Energię
- 3-cie Forum Biogazu w ramach RENEXPO Poland
- 2-gie Forum PV
- 2-gie Forum Pomp Ciepła
RENEXPO® Poland to doskonała okazja, aby poznać najnowocześniejsze rozwiązania w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE). RENEXPO Poland to targi, które już ugruntowały swoją pozycję w branży. Stały się jedną z najważniejszych platform wymiany myśli i miejscem spotkań dla wielu specjalistów. Liczne konferencje towarzyszące, z roku na rok gromadzą coraz więcej zagranicznych prelegentów oraz uczestników. Rośnie również liczba wystawców zagranicznych.
Wydarzenie skupiło ponad 100 wystawców i 1000 prelegentów z Polski i zagranicy. Zwiedzający targi mieli szeroki wybór w ofertach rozwiązań OZE przygotowanych przez wystawców. Wśród nich znalazła się m.in. międzynarodowa firma JA Solar, lider w dostarczaniu rozwiązań fotowoltaicznych. Jej obecność na targach podyktowana była niezwykle obiecującym Polskim rynkiem OZE, w którym na świecie dostrzega się ogromny potencjał do rozwoju. Obecność na targach to również doskonała okazja do pokazania rodzimych rozwiązań technologicznych. Po raz czwarty zwiedzający mogli skonsultować swoje pomysły biznesowe z ekspertami z firmy Selfa GE S.A. Polski producent materiałów fotowoltaicznych z powodzeniem rozwija zasięg swojej działalności zarówno na zachód, jak i wschód. Największym powodzeniem cieszą się moduły nowej generacji, elastyczne o zakrzywionej powierzchni, które można montować np. w przyczepach czy kamperach. Energetyka wodna reprezentowana była przez kooperację wielu firm, które na wspólnym stanowisku reprezentowały branżę. W ich ofercie znalazły się m.in. przyjazne środowisku niskospadowe turbiny VLH Instytutu Technologii Energetycznych, które są niezwykle popularne na zachodzie. W Polsce również budzą zainteresowanie, choć ze względu na nadal niezbyt korzystne rozwiązania w ustawie o OZE oraz rozwiązania prawne, nie są taż popularne. Wystawcą targowym oraz partnerem piątej Polskiej Konferencji Hydroenergetycznej było Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych. Rozwiązania z branży pomp ciepła przedstawiła m.in. firma DIMPLEX, oferująca również systemy grzewcze. Największą popularnością cieszą się pompy powietrzne o dużych mocach. Szeroki asortyment wyróżnia się wysoką jakością i precyzją wykonania. Wśród zwiedzających dużą popularnością cieszyła się także polska firma ASTAT, dystrybutor szwajcarskich rozwiązań CTA (pompy ciepła) oraz najlepszych wybranych technologii fotowoltaicznych. Największym zainteresowaniem cieszyły się porady ekspertów z zakresu montażu systemów fotowoltaicznych.
Interdyscyplinarne Centrum OŹE - ICOZE oraz Koło Naukowe Studentów Inżynierii OŹE prezentowało się na tych targach w ramach Salonu Wiedzy i Nauki. Dzięki staraniom ICOŹE oraz wsparciu finansowym Dziekana WIM UTP w Bydgoszczy został wykupiony tzw. pakiet podstawowy, który zawierał stoisko o powierzchni 6 m².
Celem i założeniem prezentacji koła naukowego studentów oraz ICOZE w Targach RENEXPO 2015 było:
- Reprezentowanie i promocja ICOZE przy UTP na międzynarodowych targach związanych z odnawialnymi źródłami energii.
- Nawiązywanie współpracy z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowo-badawczymi i dydaktycznymi z zakresu odnawialnych źródeł energii.
- Nawiązywanie współpracy z krajowymi i zagranicznymi firmami z zakresu odnawialnych źródeł energii.
- Reklama i promocja prac usługowych z zakresu odnawialnych źródeł energii, które były, są, bądź mogą być realizowane w ramach ICOZE.
- Zdobywanie doświadczenia i kontaktów zawodowych przez studentów - członków Koła Naukowego Studentów Inżynierii OŹE - w ramach RENEXPO® Poland będzie prowadzona tzw. Zielona Giełda Pracy
- Promocja założeń i efektów projektu FSS/2014/HEI/W/0078 - ZINTEGROWANIE KSZTAŁCENIE Z ZAKRESU INŻYNIERII ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII NA UNIWERSYTECIE TECHNOLOGICZNO-PRZYRODNICZYM (UTP) W BYDGOSZCZY
- Reklama i promocja interdyscyplinarnych form dydaktycznych i szkoleniowych z zakresu odnawialnych źródeł energii realizowanych na UTP w Bydgoszczy - w szczególności:
a) Kierunek studiów inżynierskich Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii
b) Inne Kierunki studiów z zakresu OZE na UTP
c) Studia Podyplomowe Instalacje Odnawialnych Źródeł Energii w Przedsiębiorstwie, Pompy Ciepła i Magazynowanie Energii Ciepła oraz Budowa i Eksploatacja Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii
W targach uczestniczyli członkowie Koła Naukowego Inżynierii OŹE: Marcin Mądro, Weronika Kruszelnicka oraz Mateusz Buza. Interdyscyplinarne Centrum OŹE reprezentowali Pracownicy WIM UTP dr inż. Adam Mroziński oraz mgr inż. Tomasz Mania.
Adam Mroziński