• Rekrutacja

  • Badania

  • Kadra

  • Facebook

  • Kwiecień 2017

W ramach Konferencji pt. Inteligentne systemy energetyczne i magazynowania energii na przykładzie budynków szpitalnych, która zorganizowana została w Warszawie, pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej: Dr inż. Adam Mroziński oraz Mgr inż. Tomasz Mania, uczestniczący w tej konferencji, w dniu 23 września 2015 roku brali udział w wycieczce do Centrum Badawczego „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” (KEZO) w Jabłonnem. Centrum zostało uroczyście otwarte 17 września 2015 roku.

Infrastruktura naukowo-badawcza Centrum składa się z pięciu laboratoriów, wyposażonych w nowoczesną aparaturę badawczą. Wśród nich znajdzie się laboratorium technik słonecznych, mikrosiłowni kogeneracyjnej i kotłów ekologicznych, laboratorium energetyki wiatrowej oraz inżynierii bezpieczeństwa dla energetyki. Największy budynek w centrum jest przeznaczony na zintegrowane laboratorium plus-energetyczne.

 

Dzięki badaniom nad energią słoneczną, wiatrową, energią z biomasy oraz badaniom nad ich integracją z mikrosiłowniami kogeneracyjnymi, możliwe będzie opracowanie również innych nowoczesnych technologii dla domów plus-energetycznych. W ten sposób Polska zamierza realizować projekty w zakresie rozproszonej produkcji energii i zmniejszenia emisji CO2 oraz spełnić wymagania UE. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Prace prowadzone w nowootwartym KEZO będą oscylować wokół technologii plus energetycznych, mikrotechnologii, technologii małoskalowych oraz konwersji energii. Centrum Badawcze „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” (KEZO) Polskiej Akademii Nauk (PAN) będzie zakładem zamiejscowym Instytutu Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego w Gdańsku. Centrum, którego budowa i wyposażenie kosztowały 90 mln zł swoją bazą laboratoryjną ma służyć środowisku naukowemu i firmom z całego kraju. Jego powstanie zawdzięczamy zaangażowaniu Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, władz PAN oraz kadry Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku.

Centrum badawcze wyposażone zostało w unikalną aparaturę badawczą i zespół specjalistycznych laboratoriów dedykowanych podwyższeniu sprawności energetycznej i technologiom „plus-energetycznym” w budownictwie i w małych, lokalnych centrach energetycznych. Będą tam prowadzone badania nie tylko nad technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, technologiami magazynowania tej energii i sposobami przesyłania jej, ale także nad zarządzaniem energią dzięki technikom informatycznym. Placówka ma być jednocześnie centrum badawczym, jak i instytucją ukierunkowaną na znajdowanie zastosowań dla wyników swoich badań. Na przykład wprowadzanie w osiedlach, szpitalach lub szkołach, rozwiązań, które pozwolą produkować więcej energii niż same te obiekty mogą zużyć.

W centrum znajduje się m.in. jeden z trzech w Europie wysokiej klasy symulator słoneczny AAA, umożliwiający prowadzenie badań poświęconych eksploatacji paneli fotowoltaicznych na farmach słonecznych. Jest tam również tunel aerodynamiczny służący do pomiaru parametrów turbin wiatrowych. Ponadto zgromadzono tam takie urządzenia jak: symulator słoneczny, drukarka 3D, która może drukować nawet elementy z tytanu czy też dron mogący obserwować efektywność energetyczną poszczególnych budynków, a nawet całych osiedli. KEZO wykorzystuje również własne innowacyjne pomysły. Przykładem jest wysokotemperaturowy magazyn ciepła.

 Adam Mroziński

Galeria

Więcej zdjęć

usosweb-white-50
wyszukiwarka_pracownikow
modul_niepelnosprawni
modul_rekrutacja2014_2015
modul_doktoranckie
modul_krk
modul_efekty
modul_english
modul_nauka
modul_cae
modul_shopa
modul_shopa
 

minisumo2.png

Image