Ważną rolę w życiu naukowym Wydziału Inżynierii Mechanicznej odgrywają otwarte zebrania naukowe. Są one miejscem spotkań i naukowych dyskusji sympatyków i specjalistów z zakresu inżynierii mechanicznej. 3 listopada 2015 na zaproszenie przewodniczącego Oddziału Bydgoskiego PTMTS dr hab. inż. Jerzego Sawickiego, prof. nadzw. UTP odbyło się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej zebranie naukowe Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, na którym referat pt. Symulacje i badania eksperymentalne ludzkiej tkanki miękkiej z obrzękiem wygłosił Pan prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, dyr. Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej, kier. Zakładu Biomechaniki i Mechaniki Eksperymentalnej w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek jest absolwentem Politechniki Poznańskiej. Studiował na kierunku: Podstawowe Problemy Techniki. Doktorat nauk technicznych uzyskał w roku 1990. Habilitację w dziedzinie nauk technicznych, w zakresie mechaniki uzyskał w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie w roku 2002. Nominację profesorską otrzymał w październiku 2013 roku. W latach 1982-1997 pracownik Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, Poznań. Stypendysta DAAD (1990) na Wydziale Mechaniki, Ruhr University, Bohum, Niemcy. W latach (1992-1995) był stażystą naukowym na Wydziale Inżynierii Lądowej i Ochrony Środowiska, Duke University, Durham, USA. Od 1997 zatrudniony w Akademii Bydgoskiej, obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Specjalności naukowe: mechanika, chemo-mechanika nasyconych materiałów porowatych, symulacje komputerowe, metody identyfikacji. Prowadzone projekty: teoretyczne i eksperymentalne badania nasyconych materiałów porowatych, diagnostyka materiałów metodami ultradźwiękowymi, modelowanie propagacji fal w cieczach magnetycznych, identyfikacja parametrów struktury, transportu właściwości mechanicznych materiałów porowatych.

Jerzy Sawicki