• Rekrutacja

  • Badania

  • Kadra

  • Facebook

  • Kwiecień 2017

17 listopada 2016 roku podczas Gali Wręczania Nagród Edukacyjnych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która odbyła się  w Centrum Konferencyjnym Kopernik w Warszawie został nagrodzony projekt zrealizowany na Wydziale Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy. W tegorocznej VI już edycji konkursu EDUinspiracje projekt zrealizowany na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym został nagrodzony w kategorii projektów realizowanych w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego

Warto nadmienić, ze projekt z UTP rywalizował w swojej kategorii z projektami zrealizowanymi przez Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu, Politechnikę Warszawską oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie.

Zrealizowany na naszej uczelni projekt nr FSS/2014/HEI/W/0078 - pt.: Zintegrowane kształcenie z zakresu Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym (UTP) w Bydgoszczy był odpowiedzią na zapotrzebowanie regionalnego i polskiego rynku branży OZE na wykwalifikowaną kadrę specjalistów.

 

Na uwagę zasługuje praktyczny, długoterminowy rezultat projektu. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy konsekwentnie tworzy ośrodek naukowo-dydaktyczny i rozwojowy w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce w 2012 r. uruchomiła dzienne studia inżynierskie pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii (IOZE). Od 6 lat kształci również słuchaczy na studiach podyplomowych w tym zakresie (np. specjalności: Budowa i Eksploatacja Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii, Budowa i Eksploatacja Siłowni Turbowiatrowych, Instalacje OZE w Przedsiębiorstwie). W 2013 roku powstało także na UTP w Bydgoszczy Interdyscyplinarne Centrum OZE, które ma na celu inicjowanie, organizowanie i koordynowanie różnych form aktywności naukowo-badawczej, rozwojowej, wdroże­niowej, dydaktycznej i usługowej w zakresie OZE.

Głównym celem projektu był rozwój Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego jako interdyscyplinarnego ośrodka naukowo-badawczego w obszarze odnawialnych źródeł energii, a także rozszerzenie oferty dydaktycznej uczelni i nawiązanie ściślejszej współpracy z sektorem biznesowym. Ma to prowadzić do rozwoju tej dziedziny wiedzy, jej upowszechnienia i wdrożenia w praktyce nowych rozwiązań. W projekcie wykorzystano również doświadczenia instytucji partnerskiej: Instytut Tel-Tek z Norwegii.

Tel-Tek (www.tel-tek.no) jest instytutem badawczym zajmującym się przede wszystkim aspektami zwiększenia energooszczędności oraz procesami niskiej emisji. Realizuje projekty dla i we współpracy z przemysłem i instytucjami publicznymi. Zajmuje się projektowaniem urządzeń i rozwiązań technologicznych oraz analizami technicznymi i gospodarczymi. Oferuje usługi w zakresie pośrednictwa usług badawczych, realizacji prac rozwojowych, transferu technologii i doradztwa. Prowadzi także działalność dydaktyczną. Szczególnie istotne z punktu widzenia projektu było doświadczenie aplikacyjne partnera norweskiego i know-how związane z transferem wiedzy pomiędzy jednostką badawczą a biznesem na rynku europejskim.

Zrealizowany projekt był także odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku związane z badaniami nad odnawialnymi źródłami energii. Ich znaczenie będzie systematycznie rosło wraz z trendem do ograniczania emisji CO2 i rozwojem nowych technologii w kierunku aktywnego monitorowania oraz ekologicznego i inteligentnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Cele szczegółowe zrealizowanego projektu to absorpcja doświadczeń edukacyjnych Norwegii w zakresie OZE, rozwój programu studiów i rozszerzenie oferty dydaktycznej UTP odpowiadającej wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska oraz zwiększenie powiązania UTP z otoczeniem gospodarczym i włączenie przedsiębiorstw z obszaru OZE w kreowanie i realizację kształcenia.

Innowacyjność tematyczna projektu polegała m.in. na stworzeniu unikatowego w skali kraju kierunku studiów podyplomowych z zakresu pomp ciepła. W ramach projektu utworzony został nowy kierunek studiów podyplomowych „Pompy ciepła i magazynowania ciepła”. Program kształcenia opracowany przez UTP w ramach projektu dofinansowanego ze środków FSS, uwzględniał potrzeby branży poszukującej kreatywnych i wykwalifikowanych inżynierów. Zakres kształcenia obejmował aspekty techniczne – konstrukcję i eksploatację instalacji OZE oraz zagadnienia ekonomiczno-prawne.

 Główne zadania zrealizowane w projekcie były następujące:

  1. Analiza zmian w programie studiów inżynierskich pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii (IOZE) oraz możliwości zastosowania innowacyjnych narzędzi i metod dydaktycznych.
  2. Opracowanie i wdrożenie zmian w programie studiów inżynierskich IOZE:
  • modyfikacja tematyki przedmiotów,
  • opracowanie i wdrożenie studenckich warsztatów twórczych,
  • opracowanie i wdrożenie studenckich grup doświadczalnych,
  • opracowanie i wdrożenie rozszerzonej pracy przejściowej dla studentów,
  • wprowadzenie obligatoryjnego udziału specjalistów branży OZE w realizacji procesów kształcenia,
  • wprowadzenie certyfikowanych szkoleń dla studentów kierunku,
  • kształcenie w formie distance
  1. Organizacja dwóch konferencji z zakresu inżynierii OZE: Eko-Euro-Energia 2015 i 2016 - www.EEE.utp.edu.pl.
  2. Organizacja dwóch seminariów z zakresu inżynierii OZE.
  3. Organizacja wizyty studyjnej w Norwegii.
  4. Opracowanie i wydanie 7 podręczników z zakresu inżynierii OZE.
  5. Opracowanie zbioru dobrych praktyk Interdyscyplinarnego Centrum OZE (ICOZE) - www.ICOZE.utp.edu.pl.
  6. Zakup wyposażenia szkoleniowego z zakresu OZE.

Nagroda dla projektu wynika z zaangażowania całego personelu projektowego: doc. dr inż. Franciszek Bromberek, dr hab. inż. Janusz Musiał, mgr Joanna Siołkowska, mgr Ewa Frelichowska, mgr Marta Kobus, mgr Natalia Jędrusik, mgr Agnieszka Jankowska. Wszystkim tym osobom należą się słowa uznania i gorące podziękowania za wykonaną pracę. W imieniu przedstawionego powyżej zespołu zarządzającego projektem składam również podziękowania władzom Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, władzom Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP oraz wszystkim pracownikom działów związanych z obsługą administracyjną za wykazaną życzliwość przy opracowywaniu i realizacji projektu. Poza dyplomem i statuetką uczelnia otrzymała w ramach nagrody rzeczowej rzutnik multimedialny BenQ W770ST.

Warto odnotować fakt, że cały czas kierunek studiów inżynierskich pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii będzie wspierany ze środków zewnętrznych. W ramach ostatniego  konkursu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w ramach działania 3.1 (Kompetencje w szkolnictwie wyższym), Oś III (Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju) projekt złożony przez Wydział Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy pt. "PROFESJONALNI SPECJALIŚCI OZE - kompleksowy program rozwoju studentów kierunku Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy"  uzyskał ocenę pozytywną i uzyskał dofinansowanie na poziomie 456 848,45 zł przy kosztach ogółem 470 977,79 zł. Projekt będzie realizowany na naszej uczelni w latach 2017-2020.

 wszystkie zdjęcia 

krótka relacja filmowa

 

Adam Mroziński

 

usosweb-white-50
wyszukiwarka_pracownikow
modul_niepelnosprawni
modul_rekrutacja2014_2015
modul_doktoranckie
modul_krk
modul_efekty
modul_english
modul_nauka
modul_cae
modul_shopa
modul_shopa
 

minisumo2.png

Image