• Rekrutacja

  • Badania

  • Kadra

  • Facebook

  • Kwiecień 2017

Maturzyści stawiają na uczelnie techniczne - pełen artykuł tutaj.

(publikacja 20 listopada 2014)

Niż demograficzny nie zachwiał naborem na studia w uczelniach publicznych i prywatnych, a liczba studentów zmniejszyła się nieznacznie. Spadło natomiast zainteresowanie studiami wieczorowymi i zaocznymi. Politechniki są najbardziej obleganym typem uczelni, a maturzyści trzeci rok z rzędu najchętniej wybierają informatykę. Ministerstwo Nauki podsumowało tegoroczną rekrutację na studia.

– Skutki niżu demograficznego odczuwane są w tym roku dużo słabiej niż w poprzednich latach. W uczelniach publicznych liczba studentów przyjętych na studia dzienne utrzymuje się na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Spada natomiast liczba studentów przyjętych na studia zaoczne i wieczorowe. – podkreśla minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Tworzy się więc w szkolnictwie wyższym nowa sytuacja. Uczelnie dostosowując się do niej, będą musiały kłaść większy nacisk na jakość uczenia, bliższy kontakt studenta z wykładowcą – dodaje minister nauki.

W uczelniach publicznych na pierwszy rok przyjęto 256 448 osób – o około 2 proc. mniej niż w poprzednim roku. Z kolei w uczelniach niepublicznych nabór na I rok zmniejszył się o ponad 7 tys. osób – o 9,7 proc. Znacznie trudniejsza sytuacja była w roku akademickim 2013/2014, gdy spadki liczby nowoprzyjętych studentów w obu sektorach były dwucyfrowe (odpowiednio o 10,9% - uczelnie publiczne oraz 16,9% - uczelnie niepubliczne).

Z analiz resortu nauki wynika też, że liczba studentów przyjmowanych na studia dzienne w szkołach prywatnych w ostatnich kilku latach utrzymuje się na stabilnym poziomie. Spada natomiast ilość studentów niestacjonarnych (w trybie zaocznym i wieczorowym). – Oznacza to, że te uczelnie niepubliczne stawiają na rzetelność oferty studiów w pełnym wymiarze zajęć i chcą tą dobrą jakością nauczania przyciągnąć kandydatów na studia dzienne – przekonuje minister Kolarska-Bobińska.

Uczelnie techniczne są najchętniej wybierane przez kandydatów na studia (średnio 3,5 kandydata na miejsce). – Na początku lat 90. tendencja była odwrotna. Widać, że młodzi ludzie zorientowani są coraz bardziej praktycznie i zastanawiają się po jakich uczelniach mają perspektywy zatrudnienia – mówi minister nauki. Zaznacza przy tym, że dalej popularne są uniwersytety (3,1 kandydata na jedno miejsce) i uczelnie rolnicze (3 kandydatów na jedno miejsce). Zmniejsza się wyraźnie zainteresowanie uczelniami pedagogicznymi - 1,7 kandydata na miejsce, gdzie jeszcze rok temu było 2,2.

(...)

W pierwszej dziesiątce są też trzy inne kierunki inżynierskie: budownictwo, mechanika i budowa maszyn oraz automatyka i robotyka. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszą się prawo (20418 kandydatów) i zarządzanie (19158 kandydatów), które uplasowały się odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji. – Młodzi ludzie widzą dobre perspektywy na przyszłość w sektorze biznesowym, administracji czy usługach – mówi minister.

Jak podkreśla, udało się doprowadzić do większej harmonii pomiędzy liczbą studentów na kierunkach inżynierskich i ścisłych, a liczbą studiujących na kierunkach humanistycznych i społecznych. – Wyniki rekrutacji pokazują, że maturzyści wybierają studia coraz bardziej odpowiedzialnie, z myślą o swojej przyszłości, szansach na pierwszą prace i dobre zarobki – zauważa prof. Kolarska-Bobińska.

 

http://www.nauka.gov.pl

usosweb-white-50
wyszukiwarka_pracownikow
modul_niepelnosprawni
modul_rekrutacja2014_2015
modul_doktoranckie
modul_krk
modul_efekty
modul_english
modul_nauka
modul_cae
modul_shopa
modul_shopa
 

minisumo2.png

Image