INFORMACJE O KIERUNKACH I SPECJALNOŚCIACH
Mechanika i budowa maszyn
Inżynieria biomedyczna
Transport
CAE
Mechaniczna inżynieria tworzyw
Inżynieria odnawialnych źródeł energii
Wzornictwo
Maturzyści stawiają na uczelnie techniczne - pełen artykuł tutaj.
(publikacja 20 listopada 2014)
Niż demograficzny nie zachwiał naborem na studia w uczelniach publicznych i prywatnych, a liczba studentów zmniejszyła się nieznacznie. Spadło natomiast zainteresowanie studiami wieczorowymi i zaocznymi. Politechniki są najbardziej obleganym typem uczelni, a maturzyści trzeci rok z rzędu najchętniej wybierają informatykę. Ministerstwo Nauki podsumowało tegoroczną rekrutację na studia.
– Skutki niżu demograficznego odczuwane są w tym roku dużo słabiej niż w poprzednich latach. W uczelniach publicznych liczba studentów przyjętych na studia dzienne utrzymuje się na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Spada natomiast liczba studentów przyjętych na studia zaoczne i wieczorowe. – podkreśla minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Tworzy się więc w szkolnictwie wyższym nowa sytuacja. Uczelnie dostosowując się do niej, będą musiały kłaść większy nacisk na jakość uczenia, bliższy kontakt studenta z wykładowcą – dodaje minister nauki.
W uczelniach publicznych na pierwszy rok przyjęto 256 448 osób – o około 2 proc. mniej niż w poprzednim roku. Z kolei w uczelniach niepublicznych nabór na I rok zmniejszył się o ponad 7 tys. osób – o 9,7 proc. Znacznie trudniejsza sytuacja była w roku akademickim 2013/2014, gdy spadki liczby nowoprzyjętych studentów w obu sektorach były dwucyfrowe (odpowiednio o 10,9% - uczelnie publiczne oraz 16,9% - uczelnie niepubliczne).
Z analiz resortu nauki wynika też, że liczba studentów przyjmowanych na studia dzienne w szkołach prywatnych w ostatnich kilku latach utrzymuje się na stabilnym poziomie. Spada natomiast ilość studentów niestacjonarnych (w trybie zaocznym i wieczorowym). – Oznacza to, że te uczelnie niepubliczne stawiają na rzetelność oferty studiów w pełnym wymiarze zajęć i chcą tą dobrą jakością nauczania przyciągnąć kandydatów na studia dzienne – przekonuje minister Kolarska-Bobińska.
Uczelnie techniczne są najchętniej wybierane przez kandydatów na studia (średnio 3,5 kandydata na miejsce). – Na początku lat 90. tendencja była odwrotna. Widać, że młodzi ludzie zorientowani są coraz bardziej praktycznie i zastanawiają się po jakich uczelniach mają perspektywy zatrudnienia – mówi minister nauki. Zaznacza przy tym, że dalej popularne są uniwersytety (3,1 kandydata na jedno miejsce) i uczelnie rolnicze (3 kandydatów na jedno miejsce). Zmniejsza się wyraźnie zainteresowanie uczelniami pedagogicznymi - 1,7 kandydata na miejsce, gdzie jeszcze rok temu było 2,2.
(...)
W pierwszej dziesiątce są też trzy inne kierunki inżynierskie: budownictwo, mechanika i budowa maszyn oraz automatyka i robotyka. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszą się prawo (20418 kandydatów) i zarządzanie (19158 kandydatów), które uplasowały się odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji. – Młodzi ludzie widzą dobre perspektywy na przyszłość w sektorze biznesowym, administracji czy usługach – mówi minister.
Jak podkreśla, udało się doprowadzić do większej harmonii pomiędzy liczbą studentów na kierunkach inżynierskich i ścisłych, a liczbą studiujących na kierunkach humanistycznych i społecznych. – Wyniki rekrutacji pokazują, że maturzyści wybierają studia coraz bardziej odpowiedzialnie, z myślą o swojej przyszłości, szansach na pierwszą prace i dobre zarobki – zauważa prof. Kolarska-Bobińska.
http://www.nauka.gov.pl
PROGRAMY STUDIÓW
Efekty kształcenia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej
Mechanika i Budowa Maszyn studia I stopnia >> link
Mechanika i Budowa Maszyn studia II stopnia >> link
Transport studia I stopnia >> link
Transport studia II stopnia >> link
Wzornictwo studia I stopnia >> link
Inżynieria Biomedyczna studia I stopnia >> link
Inżynieria Biomedyczna studia II stopnia >> link
Mechaniczna Inżynieria Tworzyw studia I stopnia >> link
Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych studia I stopnia >> link
Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii studia I stopnia >> link
Plany i sylabusy
Mechanika i Budowa Maszyn >> link
Transport >> link
Wzornictwo >> link
Inżynieria Biomedyczna >> link
Mechaniczna Inżynieria Tworzyw >> link
Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych >> link
Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii >> link
Mechatronika >> link
Wzór sylabusa >> link
KIM JEST INŻYNIER ?
Kim jest inżynier?
Warsztat pracy inżyniera mechanika
Inżynier mechanik posługuje się w swojej pracy wirtualnym światem komputerowego wspomagania. Każda faza działalności inżyniera jest realizowana przy pomocy zaawansowanego oprogramowania różnych typów CAD, CAE, CAM. Nasi studenci uczą się pracy w programach Inventor, Solid Works, Abaqus, Ansys, MasterCAM.
Perspektywy pracy
W Polsce i w całej Europie (w roku 2007 Niemcy otworzyli swój rynej pracy w pierwszej kolejności dla inżynierów mechaników i elektryków) zapotrzebowanie na inżynierów mechaników jest ogromne! Rozchwytywani przez pracodawców studenci Wydziału Mechanicznego pracują na ostatnich semestrach studiów. Są poszukiwani i cenieni w naszym kraju i zagranicą. Nie trzeba chyba dodawać, że zawsze mają ten komfort i pracują w swoim zawodzie. Państwowy Urząd Pracy, Biuro Karier UTP.
Fachowa wiedza i konkretne umiejętności pozwalają inżynierom mechanikom na uruchamianie własnych przedsięwzięć gospodarczych, otwieranie własnych firm i tworzenie dalszych miejsc pracy.
Należy poza tym pamiętać, że wykształcenie inżynierskie stanowi solidną podstawę dla dalszego kształcenia. Na fundamencie wykształcenia inżynierskiego można kształcić się dalej w innych branżach, np. zarządzaniu lub marketingu itd. Pamiętajmy, że odwrotny kierunek ścieżki kształcenia nie zawsze jest możliwy.