21 listopada 2012 roku na Wydziale Inżynierii Mechanicznej gościli
Freya Coombe i
Jarno Stegeman. Goście na co dzień pracują na londyńskiej uczelni Buckinghamshire University. Wizyta miała na celu zainicjowanie bezpośrednich kontaków w kontekście długofalowej współpracy, tak naukowej jak i dydaktycznej, między WIM UTP a ich macierzystą jednostką. Okazją do wymiany podglądów i nakreślenia obszarów kooperacji było spotkanie z Dziekanem WIM prof.
Bogdanem Żółtowskim. Podczas spotkania zwracano uwagę m.in. na specyfikę brytyjskiego systemu edukacji w odniesieniu do warunków polskich. Akcentowano również elementy łączące obie uczelnie a także mocne strony potencjalnych partnerów.
Uczelnia Buckinghamshire University przeszła podobną drogę do Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego. Została założona w 1893 roku i przez lata działała jako wyższa szkoła techniczna kształcąc przede wszystkim inżynierów by w 2007 nabyć pełne prawa uniwersyteckie. Analogie wszelakie można również wyprowadzić bazując na liczbie studentów, która przedstawia się niemal identycznie. Całkowita liczba studentów na uczelni brytyjskiej to 9402 (stan na marzec'2012) co jest zbieżne z informacjami zawartymi w Biuletynie Informacji Publicznej dotyczącymi naszej organizacji. W ramach oferty edukacyjnej, z interesujących nas obszarów, studenci mogą kształcić się w Londynie w zakresie inżynierii mechanicznej i zarządzania produkcją. Potencjalni słuchacze mają również możliwość, tak jak na WIM, kształcenia w zakresie wzornictwa przemysłowego, w tym w zakresie specjalistycznego wykorzystania narzędzi informatycznych. Buckinghamshire University edukuje również na kierunku transport ale akcent w jego zakresie położony jest przede wszystkim na lotnictwo i drogi powietrzne.
Obok spotkania z Dziekanem istotnym punktem wizyty była rówież możliwość oceny możliwości Zakładu Wzornictwa. Rozmowa z p. prof. Danutą Künstler-Langner a także dr. Michałem Kubiakiem pozwoliła gościom na przeanalizowanie potencjału zakładu pod kątem dydaktycznym w tym zakresu prac realizowanych przez studentów. Przedstawione zostały również prace studentów zagranicznych.
W spotkaniach, obok wyżej wymienionych osób, uczestniczył również pełnomocnik dziekana WIM ds. współpracy z zagranicą, dr inż. Marek Szczutkowski a także p. Janusz Dargiewicz, właściciel szkoły językowej OXFORDON, dzięki któremu wizyta gości doszła do skutku już w terminie listopadowym. Wiosną spodziewani są kolejni przedstawiciele Buckinghamshire University posiadający kompetencje do szczegółowych rozmów dotyczących współpracy. Freya Coombe i Jarno Stegeman kończąc wizytę zaprosili pracowników WIM do odwiedzenia własnej uczelni i przeprowadzenia wykładów dla tamtejszych studentów i pracowników.
Marek Szczutkowski