W dniach 14 – 16 listopada 2012 roku grupa studentów z Wydziału Inżynierii Mechanicznej uczestniczyła w wyjeździe do Hannoveru na największe w świecie międzynarodowe targi EuroTier oraz BioEnergy organizowane co dwa lata przez Niemieckie Towarzystwo Rolnicze. Impreza ta pozwoliła zapoznać się z technologiami i innowacjami w dziedzinie chowu bydła, trzody chlewnej, drobiu, owiec oraz produkcji bioenergii.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, także i w tym roku przygotowano ponadbranżową ofertę prezentując innowacyjne technologie w dziedzinie chowu zwierząt, zarządzania i usług oraz obszerną ofertę techniki produkcji i przechowywania pasz, wyposażenia budynków inwentarskich, doju i chłodzenia, usuwania i składowania odchodów, pojazdów i usług transportowych, sprzętu, akcesoriów oraz części zamiennych. Interesująca była również prezentacja zwierząt rozpłodowych i związane z nią programy hodowlane, handel i technika reprodukcji.
Targi w Hanowerze poświęcone były również bioenergii. Podczas międzynarodowej wystawy zatytułowanej BioEnergy ponad 650 wystawców w 6 halach zaprezentowało swoje produkty i usługi. Były tam urządzenia do produkcji i użytkowania biogazu i biopaliw, konwencjonalnych źródeł energii, energii odnawialnych w ramach zdecentralizowanego zaopatrzenia w energię, a także prezentowano tematykę związaną z handlem surowcami energetycznymi, usługami itd. Zainteresowani mieli możliwość spotkania z wpływowymi producentami, dealerami, specjalistami i inwestorami oraz poznania aktualnych trendów i problemów w przemyśle oraz najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, dostosowanych do szybko rozwijającego się rynku.
Nad zorganizowaniem wyjazdu czuwała grupa studentów zrzeszonych w Kole Naukowym Nowoczesnej Techniki Rolniczej. W szczególności należy tutaj wymienić nazwisko pani Katarzyny Brudeckiej, przewodniczącej Koła.
Natomiast nad wszystkim czuwali nauczyciele akademiccy: dr inż. Sylwester Borowski jako opiekun Koła Naukowego oraz dr inż. Marcin Zastempowski.
Największym problemem występującym w organizacji tego typu imprez okazało się zdobycie sponsorów. Jak zwykle niezawodny okazał się Dziekan WIM, prof. dr hab. inż. Bogdan Żółtowski. Z pieniędzy Wydziału Inżynierii Mechanicznej pozyskaliśmy największą ilość środków pozwalających na rozpoczęcie starań o wyjazd.
Brakujące środki uzupełniło także dofinansowanie od Prorektora ds. Dydaktycznych i Studenckich, prof. Dr hab. inż. Janusza Prusińskiego.
Dzięki wielkiej uprzejmości polskiego oddziału DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) udało pozyskać się bilety wstępu na wystawę. W tym miejscu pragniemy podziękować Pani Arlecie Bartkowiak za życzliwość i okazaną pomoc.
Wszystkim sponsorom, dzięki którym wycieczka mogła dojść do skutku pragniemy w tym miejscu serdecznie podziękować.
Koszty związane z noclegiem oraz ubezpieczeniem pokrywali uczestnicy.
Zbiórka uczestników wycieczki rozpoczęła się kwadrans przed godziną szóstą rano, pomimo tego wszyscy zainteresowani przybyli niezawodnie. Celem wyjazdu było niemieckie miasteczko Bad Fallingbostel, gdzie odbywał się nocleg. Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu mieliśmy czas wolny, więc studenci wraz z opiekunami wyruszyli na zwiedzanie urokliwego miasteczka oraz szukanie atrakcji. Następnego dnia rano po obfitym śniadaniu wyruszyliśmy do Hanoweru oddalonego o ok. 60 km.. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia ruszyliśmy na zwiedzanie mniej lub bardziej interesujących nas zagadnień związanych z tematyką targów. Po zakończeniu zwiedzania, z torbami pełnymi materiałów reklamowych, a także pozyskanymi gadżetami ruszyliśmy w drogę powrotną do domu, do naszych codziennych zajęć, dla których wyjazd był miłą odskocznią.
Joanna Dombrowska
(galeria 1) (galeria 2) (galeria 3) (galeria 4) (galeria 5) (galeria 6)