ImageSekcja kolarstwa górskiego w jej nowej postaci wspierana przez Wydział Inżynierii Mechanicznej UTP, a także wielu innych sponsorów pokazuje się na zawodach w całej Polsce dopiero do dwóch miesięcy i choć to niewiele czasu na zbudowanie profesjonalnej grupy kolarskiej udało się jej osiągnąć wiele znaczących sukcesów.

Sezon rozpoczęliśmy w Bydgoszczy w zawodach z cyklu Kujawia XC, które w tym roku składały się z 3 imprez odbywających się w Myślęcinku, Więcborku oraz w Toruniu. Cykl ten był dla nas doskonałym sprawdzianem wśród najlepszych zawodników północnej Polski i okazją do pokazania się w regionie. W każdych zawodach zawodnicy sekcji zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce, co pozwoliło liderom zająć miejsca 5 i 7 w klasyfikacji generalnej całego cyklu.
Drugi ważny regionalny start, to z całą pewnością Bydgoszcz Metropolia MTB Maraton, który startował 17 kwietnia z rynku stolicy Pomorza i Kujaw. Zawody te zakończyły się wielkim sukcesem sekcji, gdyż zajęliśmy 2 miejsce wśród wszystkich startujących drużyn, przegrywając jedynie z czołowym Polskim zespołem MTB Corratec Team z Poznania. Oprócz tego na podium wśród elity mężczyzn stali liderzy zespołu Paweł Farion i Łukasz Putz.
Po tak dużych sukcesach w regionie przyszedł czas na pokazanie się w rywalizacji na arenie ogólnopolskiej i doskonałą okazją do tego jest cykl AZS MTB CUP, w którym startują studenci uczelni z całego kraju oraz zawodnicy szukający trudnych tras i rywalizacji na najwyższym poziomie. Pozwala to na rywalizację z najlepszymi i pokazania, że także w Bydgoszczy jest uczelnia mająca wśród studentów osoby bardzo aktywne. Dwa dotychczasowe starty okazały się bardzo dużym sukcesem, w Warszawie sekcja otarła się o podium i zajęła 4 miejsce. Dużo lepiej zakończył się dla drużyny start w górskiej Przesiece, gdzie udało się wywalczyć drugie miejsce przegrywając jedynie z Politechniką Wrocławską, a pokonując m.in. Politechnikę Poznańską oraz Uniwersytet Przyrodniczy z Poznania. Nie byłoby to możliwe bez doskonałych wyników indywidualnych zawodników, a przede wszystkim drugiego miejsca Pawła Fariona, a także piątego miejsca Łukasza Putza.
Kolejnym ogólnopolskim cyklem startów, wybranym przez Pawła Fariona jest Skandia Lang Team Maraton organizowanym przez Czesława Langa. W dwóch dotychczasowych startach lider zespołu Nissan WIM AZS UTP Bydgoszcz stawał na 3 miejscu podium.
Dotychczasowe sukcesy pozwalają bardzo optymistycznie patrzeć na kolejne starty, z których najbliższy już w weekend 21-22 maja w Poznaniu, gdzie odbędą się Akademickie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim. Zapraszamy do śledzenia nowości dotyczących drużyny zarówno na stronie internetowej, jak i na profilu na Facebooku.

Paweł Farion w Toruniu

Paweł Farion na podium