Elektromobilność jest jednym z kluczowych obszarów rozwoju Strategii na Recz Odpowiedzialnego Rozwoju. Celem jest bowiem stworzenie dogodnych warunków dla upowszechniania korzystania z pojazdów elektrycznych. Jak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w Polsce jest obecnie około 2000 samochodów elektrycznych. Choć sprzedaż takich samochodów w kraju rośnie, na razie jest ich niewiele. Jedną z przyczyn tego stanu jest brak infrastruktury umożliwiającej swobodne poruszanie się pojazdem elektrycznym po polskich drogach.
W dniu Święta Uniwersytetu, UTP otrzymała od firmy Nissan samochód elektryczny marki Nissan Leaf w wersji wyposażenia Tekna. Kluczyki do samochodu zostały przekazane przez Pana Pawła Powalskiego, Dyrektora Komunikacji w Nissan Sales Central&Eastern Europe.
Firma Nissan to światowy lider w segmencie samochodów elektrycznych. Producent ten jest mocno zaangażowany w projekty wspierające rozwój wiedzy i świadomości na temat elektromobilności. Jednym z obszarów działań tej firmy jest współpraca z ośrodkami akademickimi takimi jak UTP w Bydgoszczy. W założeniach podpisanej umowy o współpracy i przekazaniu samochodu elektrycznego dla uczelni wskazano na ewidentne zalety możliwości stałego i bezpośredniego kontaktu studentów z samochodem elektrycznym na zajęciach praktycznych i laboratoriach. UTP otrzymało Nissana Leaf pierwszej generacji, czyli najpopularniejszy obecnie samochód elektryczny na świecie.
Samochód elektryczny będzie wykorzystywany na naszej uczelni do celów naukowych i dydaktycznych. Pracownicy naukowi UTP w Bydgoszczy realizują badania z zakresu elektromobilności oraz integracji pojazdów elektrycznych z siecią elektroenergetyczną. UTP w Bydgoszczy realizuje w tej chwili projekt którego efektem będzie opracowanie nowych typów ładowarek do pojazdów elektrycznych.
Z elektrycznego samochodu korzystać będą także studenci z wybranych wydziałów m.in.: Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki (kierunek Energetyka) oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej (kierunki: Transport oraz Inżynieria OZE). Studenci będą mogli zapoznać się z budową pojazdu elektrycznego na linii diagnostycznej w laboratorium UTP, czy też weryfikować aspekty jego eksploatacji.
W kampusie UTP podczas Święta Uczelni została uruchomiona również stacja do ładowania pojazdów elektrycznych. Było to konsekwencją szeregu działań w zakresie wsparcia elektromobilności na UTP w Bydgoszczy. W maju tego roku z inicjatywy Regionalnego Centrum Innowacyjności - Centrum Transferu Technologii miało miejsce podpisanie umowy o budowie ogólnodostępnej stacji ładowania pomiędzy UTP w Bydgoszczy reprezentowanym przez J.M. Rektora UTP Prof. dr hab. inż. Tomasza Topolińskiego oraz pomiędzy firmą RAWICOM Sp. z o.o. Tzw. szybka ładowarka jest jedną z kilku obecnie funkcjonujących w Bydgoszczy - jedyną usytuowaną przy uczelni wyższej w naszym regionie. Punkt ładowania będzie przystosowany do realizacji badań eksploatacyjnych i energetycznych tego typu systemów przez pracowników naukowych UTP w Bydgoszczy.
Adam Mroziński