Międzynarodowa Konferencja Naukowa Studentów odbyła się pod honorowym patronatem prof. Ing. Zdenka Tkáča dr. Dziekana Wydziału Inżynierii Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego. Celem konferencji była prezentacja wyników działalności naukowej i zawodowej studentów pierwszego i drugiego stopnia na TF SPU Nitra oraz zaproszonych gości z innych uniwersytetów i organizacji ze szczególnym uwzględnieniem obszaru maszyn i produkcji urządzeń w rolnictwie, inżynierii i gospodarki odpadami. Pierwszego dnia, 21 kwietnia 2015, odbyło się uroczyste spotkanie powitalno-integracyjne z kierownictwem Wydziału. W środę, 22 kwietnia 2015 w siedzibie Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa studentów pod tytułem " Najnowsze trendy w rolnictwie, inżynierii i gospodarki odpadami". Oprócz uczestników ze Słowacji udział wzięły delegacje z takich krajów jak: z Kazachstanu, Federacji Rosyjskiej, z Polski, z Węgier, z Czech, Serbii, Chorwacja. Studenci biorący udział w Konferencji prezentowali referaty ze swoich prac naukowo-badawczych realizowanych pod opieką pracowników.

Prezentacje były podzielone na cztery grupy tematyczne: A – Wykorzystanie naukowych technologii w rolnictwie, żywności i gospodarki odpadami B – Funkcjonowanie transportu i przeładunku sprzętu C – Systemy sterowania i informacji w Inżynierii Produkcji D – Niezawodność i bezpieczeństwo systemów technicznych Wydział Inżynierii Mechanicznej, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy reprezentowali: • w grupie A: CACKOWSKA M.- GIEREMEK M. - WALKOWIAK R.: „Ciecie jako metoda oceny wytrzymałości peletu narażonego na działanie wilgoci“ • w grupe A: MARKIEWICZ-PATALON M. - PIETRZAK W.: „Prawne i organizacyjne problemy zarządzaniem odpadami w Polsce“ Konferencja zakończyła się oficjalnym rozdaniem dyplomów z nagrodami za pierwsze trzy miejsca oraz wspólnym obiadem. Najlepsi studenci TF SPU z Nitry z każdej sekcji otrzymali motywacyjne stypendium, oprócz nagrody finansowej otrzymali darowizny rzeczowe od firm, których przedstawiciele byli członkami każdej komisji: Ing. Marek Benedik zo ZF Slovakia a.s., Ing. Vladimír Jalakša zo S-EKA s.r.o., Ing. Peter Miháľ, CSc. z Agroservis s.r.o. a Ing. Anton Smutny z Muehlbauer Technologies, s.r.o. . Najlepsze prace studentów z innych uczelni zostały nagrodzone dyplomami i książkami. Wszystkie projekty zostały opublikowane w materiałach konferencyjnych. Studenci naszej uczelni również zostali nagrodzeni. Wizyta w Nitrze okazała się bardzo dobrą okazją do poznania zarówno historii jak i kultury Słowacji. Oprócz udziału w konferencji uczestnicy mieli również czas na zwiedzanie miasta i poznanie wielu ciekawych miejsc w okolicy. Dziękujemy Panu dziekanowi prof. Bogdanowi Żółtkowskiemu oraz Panu prodziekanowi dr Januszowi Musiałowi za merytorycznie i finansowo wsparcie naszego wyjazdu na konferencję.

Monika Gieremek