• Rekrutacja

  • Badania

  • Kadra

  • Facebook

  • Kwiecień 2017

26 lipca to termin czwartej Explo Niedzieli tym razem poświęconej energii odnawialnej. Lipcowa Explo Niedziela pod nazwą „Naturalna Explo energia” przybliżyła zastosowanie wiatru, wody, promieniowania słonecznego itp. w pozyskiwaniu odnawialnej energii w przemyśle i w życiu codziennym. W godzinach od 12.00 do 15.00 odbyły się:
- wykład dra. inż. Adama Mrozińskiego z Zakładu Systemów Technicznych i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy pt: ”Wykorzystanie wybranych instalacji Odnawialnych Źródeł Energii”,
- pokaz urządzeń i maszyn wykorzystywanych przy wytwarzaniu energii odnawialnej
- gry i zabawy w Ekobusie Generacji Czystej Energii z fundacji dalekowzroczni
- możliwość przejażdżki Segway’ami
- samodzielne zwiedzanie budynku 1133.

Explo Niedziele to spotkania edukacyjne dla wszystkich, których fascynuje nauka i historia połączona z przygodą i świetną rozrywką. Do tej pory odbyły się 2 edycje (w latach 2013 i 2014) podczas, których łącznie wzięło w nich udział ponad 5 tysięcy osób. Explo Niedziela jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń o charakterze popularno-naukowym w Bydgoszczy. Wstęp jest zawsze darmowy, bez zapisów. Szczegóły Explo Niedziel można znaleźć na stronie www.exploseum.pl oraz www.muzeum.bydgoszcz.pl

 

EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg to unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej zachowanej w praktycznie niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej i zaadoptowanej na potrzeby turystyczne. Ten właśnie fakt wyróżnia DAG Fabrik Bromberg na tle innych tego typu kompleksów w Europie, które w wyniku przeprowadzonej demilitaryzacji w dużej mierze zostały wyburzone.

Historia i pochodzenie tajemniczych obiektów od dawna fascynuje miłośników historii i wojskowości. Exploseum usytuowane w dawnym niemieckim zakładzie produkującym nitroglicerynę, który przez lata był niedostępny dla ludzkiego oka, składa się z kompleksu ośmiu budynków, połączonych ze sobą siecią wąskich tuneli i korytarzy. Zamaskowane budynki doskonale wkomponowują w otaczający je teren leśny, wtapiając się w przyrodę Zwiedzający prowadzony jest unikalną trasą tuneli w głąb ekspozycji, zaskakującej wieloma kontekstami historycznymi. Wielowątkowa wystawa opowiada o historii powstania koncernów DAG na świecie, o ludziach którzy pracowali w fabrykach, a także o samym wynalazcy dynamitu Alfredzie Noblu. Odwiedzający Exploseum mają szansę poznania historii uzbrojenia sięgającej od czasów broni białej do czasów broni atomowej, a także historii materiałów wybuchowych. Regionalna tematyka wystawy poświęcona jest Armii Krajowej i jej udziałowi w zwycięstwie nad hitlerowcami.

Obiekt posiada unikalną w skali regionu wartość historyczną i turystyczno-edukacyjną. Kompleks zawiera oryginalnie zachowaną strukturę architektoniczną oraz zabytkowe przedmioty, które może oglądać zwiedzający, przemierzając 2-kilometrową trasę zwiedzania, prowadzącą systemem historycznych, zachowanych jeszcze od czasu II wojny światowej, naziemnych oraz podziemnych betonowych tuneli, stanowiących dawną linię technologiczną strefy produkcji nitrogliceryny. Nietypowa aranżacja miejsca oraz jego klimat czyni z Exploseum jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych także w skali województwa kujawsko-pomorskiego oraz całej Polski.

Exploseum – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg zostało włączone do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), zyskując rangę tzw. punktu kotwicznego Szlaku. Punkty kotwiczne, do których dołączyło Exploseum to obiekty industrialne o ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy i o dużym potencjale turystycznym, spełniające odpowiednie normy jakościowe. Tym właśnie może poszczycić się Muzeum Okręgowe oraz sama Bydgoszcz. Obecnie turyści mogą zwiedzić 80 punktów kotwicznych w całej Europie. Exploseum jest jednym z zaledwie siedmiu tego typu obiektów w Polsce.

Adam Mroziński

 

 

 

 

 

 

 

usosweb-white-50
wyszukiwarka_pracownikow
modul_niepelnosprawni
modul_rekrutacja2014_2015
modul_doktoranckie
modul_krk
modul_efekty
modul_english
modul_nauka
modul_cae
modul_shopa
modul_shopa
 

minisumo2.png

Image