Pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy dr hab. inż. Andrzej Tomporowski oraz dr inż. Adam Mroziński uczestniczyli w w 64-tych Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS INNOVA” 2015, które jak co roku odbyły się na terenach wystawienniczych Brussels Expo w Brukseli. Targi „BRUSSELS INNOVA”, które odbyły się w dniach 19-21 listopada 2015 roku stanowią czołową międzynarodową imprezę wystawienniczą w dziedzinie wynalazczości, poświęconą transferowi technologii wdrażania postępu technicznego. W tegorocznej edycji Targi zgromadziły rozwiązania z 15 krajów świata: Belgii, Chorwacji, Francji, Iranu, Malezji, Malty, Maroka, Mołdawii, Polski, Rosji, Rumunii, Tajlandii, Tajwanu i Włoch. Polscy wystawcy zaprezentowali 71 wynalazków.
Polscy wystawcy, którzy wystawili swoje wynalazki na „BRUSSELS INNOVA” 2015 mieli okazję zaprezentować swe rozwiązania Ambasadorowi RP w Brukseli, Arturowi Harazimowi, który odwiedził polskie stoiska w pierwszym dniu Targów oraz Marszałkowi Województwa Łódzkiego, Witoldowi Stępniowi. Podczas inauguracji Targów Polskę reprezentował Radca Ambasady RP, Krzysztof Turowski. Pierwszego dnia Targów przedstawiciele polskiej delegacji zostali zaproszeni na uroczyste spotkanie w siedzibie Ambasady RP w Brukseli.
Prezentowane rozwiązania zostały zgłoszone do konkursu EUREKA Targów INNOVA, w ramach którego grono ponad 100 ekspertów z Belgii oraz innych krajów, pod przewodnictwem prezesa jury Oliviera Nagelmackersa, dokonało ich oceny, przyznając nagrody i medale. Na Targach zaprezentowano ponad 300 wynalazków, z czego 178 otrzymało medale oraz nagrody specjalne.
Wystawcami tegorocznej edycji były instytuty badawcze, wyższe uczelnie, przedsiębiorstwa innowacyjne oraz młodzież szkół średnich i wyższych. Rozwiązania obejmowały zagadnienia z różnych dziedzin, m.in. ekologii, medycyny, bezpieczeństwa, lotnictwa, przemysłu samochodowego i transportu, metalurgii, włókiennictwa, maszyn i urządzeń, chemii, mechaniki, inżynierii, elektroniki, rolnictwa i żywności, energetyki, informatyki.
Polskie stoiska zaprezentowały projekty już zaawansowane, po próbach, badaniach, wdrożeniach pilotażowych, jak również te gotowe do przemysłowych wdrożeń czy też do szerokiej komercjalizacji. Celem udziału w Targach jest promocja prezentowanych nowatorskich rozwiązań i nawiązanie kontaktów naukowo-biznesowych. Jest to inicjatywa prorynkowa.
W ramach konkursu jury przyznaje medale - brązowe, srebrne i złote. Najwyżej ocenione rozwiązania otrzymują złote medale ze specjalnym wyróżnieniem jury oraz nagrody specjalne ufundowane przez belgijskie i międzynarodowe instytucje rządowe. Wyróżnienia te zostały wręczone na gali ogłoszenia wyników BRUSSELS INNOVA. Delegacje uczestniczące w Targach przyznawały nagrody, jako wyraz swojego uznania dla najciekawszych wynalazków prezentowanych na Targach.
Polscy uczestnicy Targów otrzymali 65 medali oraz inne nagrody i wyróżnienia, m.in.:
- 8 nagród międzynarodowych i belgijskich instytucji rządowych,
- 8 nagród stowarzyszeń i delegacji zagranicznych,
- 15 medali złotych ze specjalnym wyróżnieniem jury,
- 30 medali złotych,
- 19 medali srebrnych,
- 1 medal brązowy.
Zgłoszony do konkursu EUREKA Targów INNOVA Patent UP RP P.397299 - Pływająca elektrownia z turbiną wodną z łopatą w postaci linii śrubowej na obwiedni walca, którego twórcami są: prof. dr hab. inż. Józef Flizikowski (30%), dr inż. Adam Mroziński (25%), dr hab. inż. Andrzej Tomporowski (25%) oraz Robert Niemczewski (20%), został nagrodzony złotym medalem w dziedzinie ENERGETYKA, OCHRONA ŚRODOWISKA, EKOLOGIA
Adam Mroziński