W dniach od 23.11 do 27.11.2015 w Zakładzie Sterowania WIM przebywał profesor Václav Tesař. Celem wizyty było zapoznanie doktorantów WIM Emila Smyka, Tomasza Kasprowicza i Łukasza Olszewskiego z tajnikami nowego oprogramowania, które pojawiło się w Zakładzie. Mowa tu o ANSYS Fluent, oprogramowaniu, które zapewnia szybkie, dokładne i niezawodne rozwiązania CFD (ang. Computational Fluid Mechanics). Mimo, że profesor Tesař, współpracuje z pracownikami Wydziału Inżynierii Mechanicznej od ponad 40 lat, warto przypomnieć jego sylwetkę. W latach 1963 do 1999 był pracownikiem Politechniki w Pradze (ČVUT) a od roku 2006 do chwili obecnej jest zatrudniony w Czeskiej Akademii Nauk, Instytut Termomechaniki w Pradze. Jest autorem ponad 350 prac naukowych i 190 patentów w zakresie techniki strumieniowej. W roku 1985 był profesorem wizytującym w Keio University, Yokohama, Japonia. W roku 1992 był profesorem wizytującym w Northern Illinois University, in DeKalb, USA. Od roku 1999 do 2006 był zatrudniony jako profesor w Katedrze Procesów Chemicznych na Uniwersytecie Sheffield, Wielka Brytania. Podczas rozmowy z dziekanem WIM, prof. dr hab. inż. Bogdanem Żółtowskim, panowie uzgodnili, że podjęte zostaną próby zatrudnienia prof. Tesařa na naszym Wydziale. Sztandarowym dziełem pana Profesora jest wydana książka Pressure-Driven Microfluidic, nakładem wydawnictwa Artech House w roku 2007.

Dziękujemy Zakładowi Pojazdów i Diagnostyki za udostępnienie laboratorium i komputera, na którym zainstalowano oprogramowanie Ansys FLUENT.

Daniel Preczyński