KOŁA NAUKOWE INŻYNIERII OZE na Międzynarodowej konferencji EVIM CENTRAL EUROPE 2016 oraz na 6-tych Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej – RENEXPO 2016
W dniach 18-20 października 2016 roku studentki: Patrycja Urbańska, Agnieszka Sobczak, Agnieszka Sawoszczuk, Barbara Góral oraz studenci: inż. Sebastian Przybył oraz Jakub Rozalski, członkowie Koła Naukowego Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii uczestniczyli w Międzynarodowej konferencji EVIM CENTRAL EUROPE 2016. Studenci podczas Konferencji czynnie działali jako wolontariusze pomagając w organizacji i realizacji tej ciekawej konferencji.
EVIM CENTRAL EUROPE 2016 to międzynarodowe wydarzenie poświęcone rozwojowi regionalnego rynku pojazdów elektrycznych i infrastruktury stwarzającej możliwość użytkowania na szeroką skalę pojazdów elektrycznych, zarówno przez licznych klientów prywatnych, firmowych jak i użytkowników z sektora miejskiego i publicznego. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy był partnerem naukowym tej konferencji.
Pierwszy dzień konferencji był połączony z wystawą samochodów elektrycznych i został zorganizowany w największym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych w Europie Centrum Badawczym Polskiej Akademii Nauk „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” (KEZO). W centrum badawczym są realizowane badania dotyczące bardzo wielu aspektów związanych z nowoczesnymi źródłami energii. Są prowadzone prace nie tylko nad technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, technologiami magazynowania tej energii i sposobami jej przesyłania, ale i nad technikami zarządzania energią dzięki technikom informatycznym. KEZO PAN jest jednocześnie centrum badawczym i instytucją ukierunkowaną na zastosowania. Jego wizytówką są tzw. technologie plus energetyczne, czyli takie rozwiązania na przykład dla domów, szpitali czy szkół, które pozwalają produkować więcej energii niż dane obiekty są w stanie zużyć. Budowa i wyposażenie KEZO PAN kosztowało ok. 90 mln zł. Placówka posiada m.in. jeden z trzech w Europie wysokiej klasy symulator AAA, który umożliwi prowadzenie badań poświęconych eksploatacji paneli fotowoltaicznych na farmach słonecznych. Są tam również tunel aerodynamiczny, symulator słoneczny, drukarka 3D, która może drukować elementy z tytanu, dron czy nowoczesne kamery termowizyjne. Infrastruktura naukowo-badawcza Centrum Badawczego KEZO składa się z pięciu tematycznie spójnych laboratoriów badawczych:
L1. Laboratorium Technik Słonecznych
L2. Laboratorium Mikrosiłowni Kogeneracyjnych
L3. Laboratorium Energetyki Wiatrowej,
L4. Laboratorium Inżynierii Bezpieczeństwa Energetyki,
L5. Zintegrowane Laboratorium plus energetyczne.
Więcej informacji na http://www.imp.gda.pl/fileadmin/jablonna/folder_Jablonna_pl.pdf. Instytut Maszyn Przepływowych PAN, który jest właścicielem Centrum Badawczego w Jabłonnie planuje ścisłą współpracę naukowo-badawczą m.in. z placówkami PAN, wyższymi uczelniami, jednostkami badawczo-rozwojowymi, sieciami naukowymi oraz przedstawicielami przemysłu związanego z sektorem energetycznym.
Fot. Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk - Konwersja Energii i Źródła Odnawialne (KEZO) - https://vimeo.com/154985097
Pozostałe dni konferencyjne odbyły się na 6-tych. Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej - RENEXPO w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Targi RENEXPO Poland to wydarzenie w całości poświęcone tematyce odnawialnych źródeł energii w Polsce. Z jednej strony stanowią jedyną w swoim rodzaju platformę spotkań biznesowych, z drugiej – są miejscem wymiany wiedzy, poglądów i doświadczeń. Przedstawiciele branży, krajowe i międzynarodowe organy publiczne, stowarzyszenia, naukowcy oraz firmy spotykają się, aby zaprezentować wyniki ostatnich badań, innowacyjne dokonania i nowości technologiczne oraz prowadzić rozmowy na temat najnowszych tendencji i kierunków rozwoju sektora OZE w naszym kraju. Idea wydarzenia od kilku lat jest wciąż ta sama – pokazać, że wytwarzanie i dystrybucja energii odnawialnej oraz korzystanie z niej jest proste i opłacalne.
Firmy biorące udział w targach zaprezentowali swoją ofertę w ośmiu sektorach: bioenergia (energia z drewna, biomasa, biogaz, biopaliwa), energia wiatrowa, CHP - kogeneracja, energooszczędne budownictwo i renowacja budynków, energia wodna, pompy ciepła, energia geotermiczna oraz energia słoneczna.
Na szczególną uwagę zasługiwał bogaty program merytoryczny - specjalistyczne konferencje, kongresy i fora branżowe, umożliwiające wymianę wiedzy, a także zachęcające do dyskusji na aktualne tematy dla sektora OZE. Podczas targów oprócz EVIM CENTRAL EUROPE 2016 odbyły się: Międzynarodowa Konferencja Fotowoltaiki w Polsce, dwudniowa Polska Konferencja Hydroenergetyczna, konferencja „Społeczne aspekty OZE” oraz forum „Budynek i energia” na temat technologii energooszczędnych w obiektach wielkopowierzchniowych i wielkogabarytowych. (więcej o targach).
Ponadto uczestnicy targów mogli wziąć udział w: Kongresie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, Forum Biogazu oraz Międzynarodowym Kongresie na temat magazynowania energii w Polsce. Studenci wzięli udział poza konferencją EVIM CENTRAL EUROPE 2016 również w Kongresie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz Międzynarodowym Kongresie na temat magazynowania energii.
Fot. Studenci Sebastian Przybył, Patrycja Urbańska, Agnieszka Sobczak podczas Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej
Fot. Pan Dr inż. Adam Mroziński i Dr inż. Kazimierz Bieliński podczas Międzynarodowej konferencji EVIM CENTRAL EUROPE 2016
Fot. Panel dyskusyjny podczas Międzynarodowej konferencji EVIM CENTRAL EUROPE 2016
Fot. Panel dyskusyjny podczas Międzynarodowej konferencji EVIM CENTRAL EUROPE 2016
Fot. Jedna z prezentacji podczas Piątego Kongresu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła
Fot. Wystawa firm powiązanych z odnawialnymi źródłami energii Płatne uczestnictwo Koła Naukowego Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii w Międzynarodowej konferencjach EVIM CENTRAL EUROPE 2016 oraz w Kongresie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (w tym noclegi i przejazdy) było możliwe dzięki wsparciu finansowemu ze środków prorektora ds. studenckich UTP w Bydgoszczy.
Patrycja Urbańska