ImageDnia 23.10.2012r. w Sali A1 Auditorum Novum UTP w Bydgoszczy w ramach realizacji dnia branżowego - projekt „Naukowcy UTP dla gospodarki regionu” zorganizowano na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Dzień Branży Odnawialnych Źródeł Energii. Dzień ten zorganizowano w formule seminarium naukowego pn.: Eko-Euro-Energia.
Seminarium ECO-€URO-ENERGIA 2012 było zorganizowane na Wydziale Inżynierii Mechanicznej przy wsparciu projektu pn. „Naukowcy UTP dla gospodarki regionu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Organizatorzy Seminarium:
1. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy
2. Wydział Inżynierii Mechanicznej
3. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
4. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu
Partnerem Seminarium było Polskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła Patronat na seminarium objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz J.M. Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy Prof. dr hab. inż. Antoni Bukaluk.

KOMITET NAUKOWY I PROGRAMOWY:

Prof. Józef Flizikowski - Przewodniczący, WIM UTP w Bydgoszczy, BTN
Prof. Bogdan Żółtowski - Dziekan WIM, UTP w Bydgoszczy
Prof. Piotr Doerffer - Instytut Maszyn Przepływowych PAN
Prof. Zbigniew Kłos - WMRiT, PP, Poznań
Prof. Tomasz Tyralski - WM, PŁ, Łódź
Prof. Manfred Pahl - Uniwersytet Paderborn, Niemcy
Dr hab. inż. Brunon J. Grochal - IMP PAN, PSPC
Dr inż. Marek Macko - WMFiT, UKW w Bydgoszczy
Dr inż. Piotr Muzyczuk - Centrum Onkologii, Bydgoszcz
Dr inż. Adam Mroziński - WIM, UTP w Bydgoszczy
Dr inż. Andrzej Tomporowski - WIM, UTP w Bydgoszczy
Dr inż. Janusz Musiał - WIM, UTP w Bydgoszczy
Dr inż. Kazimierz Bieliński - WTiE, UTP w Bydgoszczy
Dr inż. Sławomir Cieślik - WTiE, UTP w Bydgoszczy
Dr Tadeusz Trocikowski - Europejska Fundacja Naukowa - Instytut Innowacji

KOMITET ORGANIZACYJNY:

Dr inż. Adam Mroziński - Przewodniczący, WIM, UTP w Bydgoszczy
Dr inż. Andrzej Tomporowski - WIM, UTP w Bydgoszczy
Mgr inż. Helena Ciara - UTP w Bydgoszczy - sekretariat
Koło studentów TOPgran
Podczas seminarium odbyły się prezentację pracowników naukowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz przedstawicieli branży OŹE. Pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej przedstawili przekrój swoich badań naukowych z branżą OŹE. Przedsiębiorcy branży OŹE przedstawili prezentacje problemowe na temat wykorzystania w Polsce wybranych typów instalacji OŹE.
Podstawowym założeniem przyjętym przez organizatorów Seminarium była kontynuacja dotychczasowych działań, wymiana doświadczeń, a także dalsza integracja środowiska specjalistów świata nauki i przemysłu, związanych z Odnawialnymi Źródłami Energii.
Ważnym impulsem do zorganizowania w tym roku seminarium branżowego była również inauguracja nowego kierunku studiów inżynierskich utworzonych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy pn.: „Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii”.
Poza prezentacjami podczas Seminarium przedstawiciele branży OŹE prezentowali swoje urządzenia. Firma Viessmann prezentowała m.in. swoje produkty w namiocie „MatriX”: pompy ciepła, kolektory słoneczne i kotły kondensacyjne gazowe. Rzemieślnicza Wytwórnia Chemiczna „Alchemik” Andrzej Piotrowski Piotr Piotrowski s.c. - prezentowała produkowaną przez siebie peleciarkę oraz sam brykiet i pelet.
Poza firmami branży OŹE na seminarium prezentację przedstawił Mgr Grzegorz Boroń, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy. Prezentacja dotyczyła działań samorządu Bydgoszczy podejmowanych dla ochrony klimatu i promowania systemów OŹE.

Lista uczestników-prelegentów Dnia Branżowego ze strony przemysłu branży OŹE:

1. Mgr inż. Wojciech Wójcik - Projprzem-Eko Sp. z o.o. - producent m.in. próżniowych kolektorów solarnych - lider w regionie
2. Mgr inż. Tomasz Mania - NEXUM Consulting Finansowo Energetyczny - członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła
3. Mgr inż. Adam Koniszewski - Buderus Technika Grzewcza Sp. z o.o. - Oddział Gdańsk - branża grzewcza i OŹE - lider w kraju
4. Inż. Mariusz Uba - MARTECH Mariusz Uba - firma instalacyjna pomp ciepła i instalacje solarnych
5. Dr inż. Paweł Kowalski - Viessmann - branża grzewcza i OŹE - lider w kraju
6. Mgr inż. Paweł Kulikowski - Kingspan Renewables Ltd. - producent m.in. próżniowych kolektorów solarnych
7. Mgr inż. Piotr Langowski, Mgr inż. Jakub Doroszkiewicz - ROBUR GAZOWE POMPY CIEPŁA - producent gazowych pomp ciepła
8. Joanna Jakś - Rzemieślnicza Wytwórnia Chemiczna "Alchemik" Andrzej Piotrowski Piotr Piotrowski s.c. (branża brykieciarek i peleciarek - lider w regionie).

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2