• Rekrutacja

  • Badania

  • Kadra

  • Facebook

  • Kwiecień 2017

Koniecznie przeczytaj zamieszczone na końcu strony sprawozdania studentów z wymiany zagranicznej. Zobaczysz, że naprawdę warto!

Wydział Mechaniczny prowadzi obecnie wymianę zagraniczną w ramach programu Socrates/Erasmus, w oparciu o umowy podpisane z Universität Gesamthochschule Paderborn (Niemcy), Linköpings Universitet (Szwecja) oraz Technical University of Kosice, Faculty of Mechanical Engineering (Słowacja).

Zasady wymiany studenckiej są następujące:

  1. Zasady kwalifikacji studentów na studia w ramach programu SOCRATES / ERASMUS ustala prorektor ds. nauki we współpracy z prorektorem ds. dydaktycznych i studenckich.
  2. W wymianie studenckiej, w ramach programu SOCRATES / ERASMUS mogą uczestniczyć studenci wszystkich rodzajów i poziomów studiów, którzy mają zaliczony pierwszy rok studiów oraz są aktualnie zarejestrowani w uczelni.
  3. Studenci zgłaszają chęć wyjazdu do odpowiedniego koordynatora wydziałowego, który posiada wykaz umów dwustronnych, obowiązujących w danym roku akademickim. Zapisy na wyjazd w następnym roku akademickim odbywają się do 10. czerwca bieżącego roku akademickiego.
  4. Koordynator wydziałowy sporządza w porozumieniu z prodziekanem ds. dydaktycznych i studenckich oraz z osobami odpowiedzialnymi za realizację umów dwustronnych listę kandydatów do wyjazdu wraz z listą rezerwową, w formie protokołu, którą przekazuje do koordynatora uczelnianego do dnia 15 czerwca danego roku akademickiego.
  5. Studenci zakwalifikowani do wyjazdu na studia zagraniczne muszą złożyć wniosek do prodziekana ds. dydaktycznych i studenckich swojego wydziału, celem ustalenia aktualnego stanu toku studiów kandydata, umożliwiającego podjęcie kształcenia zagranicznego.
  6. Prodziekan ds. dydaktycznych i studenckich po konsultacji z koordynatorem wydziałowym wydaje, w oparciu o regulamin studiów, pisemną decyzję o indywidualnej organizacji studiów kandydatów.
  7. Kryteria kwalifikacji:
    • Ocena dotychczasowych wyników w nauce,
    • Ocena znajomości języka obcego, potwierdzona certyfikatem podpisanym przez wytypowanego nauczyciela Studium Języków Obcych UTP lub innym wydawanym przez upoważnione instytucje przeprowadzające egzaminy państwowe,
    • Motywacja studenta do wyjazdu na studia zagraniczne, wynikająca z przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej.
    Terminy testów językowych przeprowadzanych przez UTP ustalane są corocznie przez koordynatora uczelnianego w porozumieniu ze SJO i podane do wiadomości studentom nie później niż do końca lutego.
  8. Koordynator wydziałowy w konsultacji z prodziekanem ds. dydaktycznych i studenckich, przed wyjazdem studentów ustala program studiów zagranicznych, na który został zakwalifikowany student, uwzględniając aktualny plan studiów i ramowy program nauczania w UTP, obowiązujący studentów – kandydatów do wyjazdu.
  9. Kandydat zobowiązany jest do wypełnienia następujących formularzy: “Application form” wraz ze zdjęciem, “Learning agreement”, “Transcript of records” z ostatniego roku, Certyfikat znajomości języka obcego. Formularze potwierdzone przez koordynatora wydziałowego studenci-kandydaci składają do koordynatora uczelnianego oraz kopię do właściwego dziekanatu.
  10. Koordynator uczelniany wysyła dokumenty studentów – kandydatów na wyjazd do uczelni zagranicznych.
  11. Wszelkie formalności administracyjne związane z wyjazdem, studenci załatwiają w Dziale Współpracy Międzynarodowej, u koordynatora uczelnianego programu Socrates / Erasmus.
  12. Studenci wyjeżdżający na studia otrzymują grant na pokrycie różnicy kosztów utrzymania w kraju i za granicą. Pozostałe koszty studenci winni pokryć ze środków własnych, wykorzystując na ten cel również stypendia krajowe.
  13. Zasady rozdziału grantu (wysokość i formy płatności) ustalane są na każdy rok akademicki w zależności od przyznanych środków z Komisji Europejskiej oraz zaleceń Narodowej Agencji Programu Socrates / Erasmus.
  14. Po rozpoczęciu studiów w uczelni zagranicznej, studenci zobowiązani są do przesłania zawiadomienia o rozpoczęciu nauki do koordynatora uczelnianego oraz do odpowiedniego koordynatora wydziałowego, w ciągu 14 dni.
  15. Wszelkie zmiany do ustalonego przed wyjazdem programu studiów muszą być zgłoszone do koordynatora uczelnianego w formie pisemnej i zaakceptowane przez odpowiedniego prodziekana ds. dydaktycznych.
  16. Po powrocie z zagranicy, studenci składają w Dziale Współpracy Międzynarodowej u koordynatora uczelnianego oraz w dziekanacie swego wydziału dokument stwierdzający stan uzyskanych zaliczeń i egzaminów wraz z informacją o liczbie uzyskanych punktów kredytowych ECTS. Na podstawie tych dokumentów prodziekan ds. dydaktycznych i studenckich ustala zaliczenie lub nie zaliczenie danego semestru:
    - w przypadku zgodności zaliczeń i egzaminów z ustaleniami przyjętymi przed wyjazdem, zostają one przepisane w sposób administracyjny do indeksu i całej dokumentacji obowiązkowej do przechowywania w teczce osobowej studenta,
    - w razie wystąpienia różnic lub braku wszystkich zaliczeń czy egzaminów w stosunku do decyzji podjętej przed wyjazdem prodziekan ds. dydaktycznych i studenckich podejmuje nową decyzję zgodną z regulaminem studiów w UTP, ustalając nowe warunki i terminy ewentualnego uzupełnienia powstałych zaległości z danego semestru lub o skierowaniu na powtarzanie semestru.
  17. Studenci zobowiązani są złożyć sprawozdanie z pobytu za granicą w wersji elektronicznej wg instrukcji, która stanowi załącznik do umowy podpisanej pomiędzy uczelnią a studentem.
  18. Po otrzymaniu zaliczenia semestru zrealizowanego za granicą student ma prawo ubiegać się o krajowe stypendium socjalne lub za wyniki w nauce wg zasad określonych przez prorektora ds. dydaktycznych i studenckich.
  19. Całość dokumentacji związanej z pobytem studentów w uczelniach zagranicznych przechowywana jest u koordynatora uczelnianego oraz w teczkach osobowych studentów w odpowiednich dziekanatach.

Więcej informacji uzyskać można u koordynatorów:

  • Uczelniany Koordynator Programu Socrates/Erasmus mgr Joanna Siołkowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Koordynator Wydziałowy dr inż. Marek Szczutkowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub na stronie Uczelni www.utp.edu.pl w menu Współpraca z zagranicą > Programy międzynarodowe > SOCRATES/ERASMUS.

Koniecznie zobacz poniżej sprawozdania studentów z wymiany zagranicznej.

Socrates Erasmus

usosweb-white-50
wyszukiwarka_pracownikow
modul_niepelnosprawni
modul_rekrutacja2014_2015
modul_doktoranckie
modul_krk
modul_efekty
modul_english
modul_nauka
modul_cae
modul_shopa
modul_shopa
 

minisumo2.png

Image