W dniu 12.06.2014 odbyła się III edycja Kujawsko – Pomorskiego Kongresu Transportowców. Tematem przewodnim kongresu była „PERSPEKTYWA ROZWOJU TRANSPORTU I LOGISTYKI W WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO – POMORSKIM”. Kongres zorganizowało Koło Naukowe Transportowców działające przy Zakładzie Transportu i Eksploatacji WIM. Jak co roku kongres cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony studentów naszej uczelni jak również prywatnych uczelni z Bydgoszczy oraz zaproszonych przedstawicieli przemysłu.

W śród zaproszonych gości w kongresie uczestniczyli:

1. dr Zbigniew Pietras – Bydgoska Szkoła Wyższa, problem który zaprezentował dotyczył kosztów wypadków drogowych w Polsce,

2. Tomasz Siewkowski – Kierownik Sekcji Płatowca WZL, omawiał działalność Wojskowych Zakładów Lotniczych w aspekcie lotnictwa wojskowego i cywilnego,

3. Tomasz Szweda – Remondis, poruszył zagadnienia dotyczące gospodarki odpadami i ekologistyki,

4. Józef Sowiński – Akademia Transportu, zobrazował problemy niespójności i niestabilności przepisów jako istotnego utrudnienie działalności transportowej,

5. Dawid Pobłocki – naczelnik PKP Cargo Bydgoszcz – zaprezentował proces restrukturyzacji i rozwoju oddziału PKP w Województwie Kujawsko – Pomorskim na tle Polski.

Oprócz występów zaproszonych gości odbył się panel dyskusyjny w trakcie którego studenci przynależni do Koła Naukowego Transportowców prezentowali swoje dokonania naukowe. W kongresie wzięli udział również przedstawiciele firmy Raitech którzy wystawili przed uczelnią ciągnik drogowy New Holland T7.210 oraz ładowarkę LM 5030, ponadto przedstawiciele firmy Reiski wystawili pojazdy Mitsubichi Outlander i Pajero. Po zakończonym kongresie istniała możliwość jazdy testowej.

Piotr Bojar