• Rekrutacja

  • Badania

  • Kadra

  • Facebook

  • Kwiecień 2017


Co będziesz studiował – na początku zagadnienia dotyczące własności intelektualnej, BHP, ergonomii, a także psychologia, filozofia, elementy prawa, socjologia ogólna lub negocjacje (do wyboru), a potem przedmioty ogólne stanowiące etap wstępny wiedzy i umiejętności inżynierskich, m.in. matematyka i fizyka inżynierska, grafika numeryczna, technologia informacyjna, systemy jakości, podstawy konstrukcji maszyn etc. Na kolejnych semestrach pojawią się przedmioty kierunkowe związane z mechaniczną inżynierią tworzyw. Dotyczą one w szczególności: podstaw przetwórstwa tworzyw polimerowych, technologii wytwarzania, maszyn i narzędzi do przetwórstwa tworzyw, projektowania wytworów z tworzyw, technologii obróbki metali, systemu CAD/CAM. Przedmioty specjalnościowe obejmują m.in. tworzywa konstrukcyjne, specjalne i kompozytowe, materiały polimerowe stosowane w mechatronice, komputerowe wspomaganie konstruowania i wytwarzania CAE w przetwórstwie tworzyw, projektowaniu, wytwarzaniu i eksploatacji narzędzi, recyklingu materiałów oraz zarządzaniu środowiskiem i ekologią. Nie bez znaczenia pozostanie także przekazanie umiejętności organizacji przetwórstwa tworzyw, a także najważniejszych trendów rozwojowych tej branży, która w województwie kujawsko-pomorskim jest jedną z wiodących. Masz szansę poznać język angielski lub niemiecki na poziomie B2.

Gdzie i jaka czeka Cię praca – Bydgoszcz i jej okolice to jedno z największych w Polsce skupisk firm związanych z produkcją form wtryskowych i przetwórstwem tworzyw polimerowych. Przyjmuje się, że w Bydgoszczy pracuje ponad 1000 wtryskarek. To tutaj produkuje się wytwory polimerowe dla największych potentatów branży motoryzacyjnej, wytwarza się elementy dla elektroniki i mechatroniki, produkuje się obudowy telewizorów LCD, elementy dla medycyny, wytłacza się folię wielowarstwową i wtryskuje się opakowania cienkościenne, a także formy wtryskowe oraz opakowania dla przemysłu kosmetycznego. W Bydgoszczy produkuje się barwniki do tworzyw polimerowych. Produkcją form wtryskowych w grodzie nad Brdą i Wisłą oraz w okolicy zajmuje się ponad 50 narzędziowni. Stąd znane powiedzenie, że Bydgoszcz jest doliną narzędziową. Praca dla inżynierów specjalistów z tego obszaru technik wytwarzania czeka w całym kraju, a także zagranicą w innowacyjnych firmach związanych z branżą przetwórstwa tworzyw polimerowych – od konstruowania narzędzi, poprzez uczestniczenie w procesie wytwarzania wytworów, skończywszy na sterowaniu jakością i zarządzaniu. W Bydgoszczy kapitału wdraża się w tej branży wiele  nowych rozwiązań w zakresie zarządzania produkcją, nowoczesnych technologii (praca dla technologów), projektuje się i wytwarza nowoczesne narzędzia (praca dla konstruktorów, inżynierów ze znajomością CAD i CAM oraz programów symulacyjnych), a także w obszarze jakości wytwarzanych produktów (działy kontroli jakości – praca dla inżynierów ze znajomością zagadnień pomiarowych). Automatyzacja i robotyzacja produkcji wymagają wielu innowacyjnych rozwiązań, co stwarza dużo możliwości dla młodych inżynierów MIT. Według UNIDO, branża przetwórstwa tworzyw polimerowych jest jedną z najbardziej innowacyjnych i najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Absolwenci specjalności CAD/CAM przygotowani zostają do pracy w zakładach zajmujących się produkcją w produkcyjnych systemach zautomatyzowanych, wymagających nowoczesnych metod w zakresie przygotowania i prowadzenia produkcji z wykorzystaniem CAD/CAM w powiązaniu z zastosowaniem narzędzi do zarządzania jakością wytworów.

Będziesz pierwszy – Wydział Inżynierii Mechanicznej z siedzibą w Fordonie przy ul. Al. prof. Kaliskiego rozpoczyna kształcenie na mechanicznej inżynierii tworzyw od roku akademickiego 2012/2013.

Jak długo będziesz studiować – kierunek mechanicznej inżynierii tworzyw jest realizowany tylko na stacjonarnych 7-semestralnych studiach inżynierskich.

Specjalności, specjalności, specjalności – do wyboru masz dwie specjalności: tworzywa polimerowe i CAD/CAM w narzędziach.

Coś praktycznego – w trakcie studiów masz możliwość odbycia staży i praktyk przemysłowych w licznych firmach branży przetwórstwa tworzyw polimerowych w Bydgoszczy i okolicy.

 

Artykuł o kierunku na portalu - eplastics.pl

 

Chcesz zostać specjalistą od przetwórstwa

tworzyw, może konstruktorem, kierownikiem narzędziowni lub szefem produkcji?

Chcesz zdobyć zawód o wysokim potencjale rynkowym na wiele lat?

Zapraszamy na mechaniczną inżynierię tworzyw – jedyny taki kierunek w ofercie uczelni wyższych

 

usosweb-white-50
wyszukiwarka_pracownikow
modul_niepelnosprawni
modul_rekrutacja2014_2015
modul_doktoranckie
modul_krk
modul_efekty
modul_english
modul_nauka
modul_cae
modul_shopa
modul_shopa
 

minisumo2.png

Image